Jak wybrać najlepszą uprząż do wspinaczki?

Od jakiegoś czasu wiele ludzi zafascynowało się ekstremalnym sportem, jakim mianowicie jest wspinaczka. Każda osoba, która zajmuje się właśnie tą aktywnością, doskonale zdaje sobie sprawy z tego, że niezbędne jest do tego profesjonalne wyposażenie, a do tego zalicza się, między innymi uprząż. Obecnie jej zakup nie stanowi żadnego problemu, ponieważ możemy znaleźć ją w wielu sklepach, jednak czym kierować się wybierając tą najlepszą?

Jaka będzie najlepsza?

Jak wybrać najlepszą uprząż do wspinaczki?Zastanawiając się jaka uprząż do wspinaczki będzie najdoskonalszym wyborem, należałoby rozważyć do czego ma nam ona posłużyć. Uprząż należy przede wszystkim wybrać do aktywności, jaką planujemy podejmować. Znaczenie może mieć również figura, kobiety powinny właściwie zwrócić się w stronę przeznaczonych modeli. Odmiennie będzie prezentowała się również uprząż dedykowana dla dzieci, przeważnie będzie to wersja pełna. Odmiennie będzie kształtował się dobór uprzęży u osób, jakie stawiają zwłaszcza na wspinanie sportowe bądź wspinanie na ściance. Tutaj najistotniejsza będzie niewielka waga, identycznie jak w uprzężach skonstruowanych do skialpinizmu.

Uprząż biodrowa

Biodrowa uprząż do wspinaczki zapewnia natychmiastowe zakładanie oraz ściąganie, nie waży za dużo oraz nie ogranicza ruchów. Dzięki temu jest niewątpliwie najbardziej powszechnym typem uprzęży wspinaczkowych. Doskonała do wspinaczki na sztucznych ściankach, w skałkach i w większości wypadków w górach. Uprzęże biodrowe dzielą się na bardziej powszechne uprzęże z pełną regulacją i uprzęże zwykle sportowe – z nieregulowanymi nogawkami.

Uprząż piersiowa

Jest to typ uprzęży, jakiej absolutnie nie używamy osobno. Zawsze związana jest z uprzężą biodrową. Tenże typ uprzęży asekuracyjnej skonstruowany jest z dużych pasów, jakie obejmują barki. Pasy owe wiązane są liną na piersi wspinacza. Taki zestaw gwarantuje największy stopień bezpieczeństwa, więc stosowany jest podczas prac na wysokości oraz do asekuracji najmniejszych dzieci. Chroni wspinacza przed odwróceniem się głową w dół.

Uprząż kompletna

To właśnie uprząż do wspinaczki stanowi połączenie uprzęży biodrowej oraz piersiowej. Doskonale chroni przed odwróceniem głową w dół i obniża siły wpływające na korpus wspinacza podczas spowalniania lotu. Mimo tego nie jest zbyt popularna, ze względu na niewygodę. Trudno w takiej uprzęży zmienić ubranie, ogranicza ruchy oraz jest dosyć uciążliwa. Waży także trochę więcej. W sumie analogiczna sytuacja jak z kaskiem wspinaczkowym. Uprzęże kompletne wciąż są powszechne pośród najmniejszych miłośników wspinaczki.

Jeśli już się na którąś zdecydujecie, przejrzyjcie ofertę sklepu https://www.3210sport.pl/105-uprzeze-wspinaczkowe, który oferuje szeroki wybór!