Kupując swój pierwszy motor każdemu właścicielowi potrzebny jest kombinezon motocyklowy. Ochrania kierowcę w razie wypadku, daje komfort i bezpieczeństwo nawet w trudnych warunkach.  Jest niezbędny jako ubranie na motor, jednak może się różnić w zależności od preferowanej jazdy i potrzeb. Czy warto wybrać kombinezon jednoczęściowy czy wręcz przeciwnie dwuczęściowy?

Czym warto sugerować się w doborze kombinezonu?

kombinezon motocyklowy

Wykonanie takiego stroju jest elementem bardzo ważnym. Zastosowanie i technologia wykonania kombinezonu skórzanego rzutuje na cały etap użytkowania, także ma wpływ na bezpieczeństwo. Najczęściej kombinezony różnią się funkcją do jakiej są przystosowane, a materiał i jego wykonanie pozostaje takie samo. Wyróżniamy kierowców poszukujących odpowiedniego stroju do jazdy wyczynowej, gdzie bardzo ważnymi elementami jest garb aerodynamiczny i całkowita perforacja oraz użytkowników drogowych, którym bardziej potrzebne są kieszenie czy też jak największa wygoda. Przez to biorą się różnice w wykonaniach, wyposażeniach i krojach.

Jednoczęściowy kombinezon motocyklowy

Kombinezony motocyklowe jednoczęściowe przede wszystkim służą do jazdy wyczynowej lub jazdy na torze. Taki strój uszyty jest jako jedna cześć, posiadająca zamek z przodu w celu umożliwienia założenia i jego zdjęcia. W tym modelu nie ma możliwości ściągnięcia góry, dlatego też jest niewygodny dla osób, które nie pokonują długich tras. Wyróżnia się brakiem dodatków w postaci kieszeni zewnętrznych, brakiem regulowania wentylacji oraz dużą perforacją. Przeznaczony jest do jazdy sportowej w pozycji pochylonej, dlatego tez należy go mierzyć siadając na motocykl lub w zbliżonej postawie ciała. Nie ma potrzeby zbytniego przejmowania się odstającym materiałem lub uwieraniem tylko w pozycji stojącej. Kombinezon motocyklowy jednoczęściowy jest najbardziej bezpiecznym ubraniem dla osób wyczynowo jeżdżących oraz jest najlepszą formą zabezpieczenia w wyścigach na zaawansowanych poziomach (np. Mistrzostwa Polski).

Dwuczęściowy kombinezon motocyklowy

Forma tego stroju przeznaczona jest dla osób jeżdżących dla rozrywki. Kombinezon nie jest tak mocno dopasowany i ekstremalnie ograniczony. Posiada dodatkowe kieszenie i możliwość oddzielnego zdejmowania poszczególnych części. Ten strój idealnie nadaje się do turystyki na motocyklu, a także do używania osobno części stroju. Należy jednak pamiętać, że stosowanie samej kurtki nie jest zbyt wygodne z powodu nie zbyt długiego kroju dochodzącego często tylko do pępka. Kombinezon motocyklowy dwuczęściowy w zależności od modelu można znaleźć także wyposażony w garb aerodynamiczny i slajdery.