Jeśli jesteśmy rodzicami, zapewne leży nam na sercu zdrowie jamy ustnej naszych dzieci, dlatego chcemy, aby mogły one jak najefektywniej dbać o swoje zęby. Troska o zęby w najmłodszych latach zapewne zaowocuje pięknym i zdrowym uśmiechem w późniejszych latach. Najważniejszą kwestią jest więc wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów, dzięki której codzienna troska o czyste i białe zęby będzie o wiele prostsza. Jakie wobec tego są najlepsze szczoteczki dla dzieci? Na jaki typ szczoteczki najlepiej będzie się zdecydować? Tak naprawdę wybór jest duży:

1) Szczoteczki manualne - pęczkowe lub wielopęczkowe, zbudowane z główki z włóknami, szyjki i rączki. Wielkość główki powinna być dopasowana do wieku osoby, dlatego w obrębie tych najprostszych, najczęściej spotykanych szczoteczek znajdziemy także wersje szczoteczek dedykowanych dzieciom. Możemy także wybierać spośród szczoteczek o różnej twardości i grubości włókien tak, aby podczas energicznego szczotkowania zębów nie doszło do poranienia dziąseł. Na rynku znajdziemy szczoteczki miękkie, średnio twarde i twarde.

2) Szczoteczki specjalistyczne - to najczęściej szczoteczki pooperacyjne czy też szczoteczki specjalnie przystosowane do mycia zębów wraz z aparatem ortodontycznym. Taka szczoteczka sprawdzi się, jeśli Twoje dziecko nosi taki właśnie aparat.

szczoteczki dla dzieci3) Szczoteczki elektryczne - to z pewnością jedne z najbardziej reklamowanych szczoteczek na rynku. Posiadają one baterie oraz silnik elektryczny. Przewaga tych szczoteczek polega na tym, że podczas szczotkowania zębów, główka szczoteczki wykonuje ruchy o bardzo dużej częstotliwości, a jednocześnie są to ruchy pulsacyjne, oscylacyjne jak i rotacyjne, dzięki czemu mycie zębów jest efektywniejsze. W przypadku tych szczoteczek istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zranienia dziąseł, ponieważ potrzeba mniejszej siły nacisku, aby dokładnie wyszorować zęby. Modele pośrednie pomiędzy szczoteczką manualną, a elektryczną to szczoteczki wibracyjne. Tego rodzaju szczoteczka dla dzieci z pewnością się sprawdzi - nawet te dzieci, które zbytnio nie przykładają się do szorowania zębów będą miały czyste, idealnie umyte zęby.

4) Szczoteczki soniczne - to taki model szczoteczki, gdzie główka wprawiona w ruch dodatkowo emituje podczas szczotkowania ultradźwięki, których zadaniem jest rozbijanie płytki nazębnej oraz usuwanie nagromadzonych bakterii. Oprócz mechanicznego sposobu usuwania zanieczyszczeń z jamy ustnej dodatkowo działamy jeszcze ultradźwiękami, aby szorowanie było skuteczniejsze.