Aktywności drużynowe pozytywnie oddziałują na ciało, ale pozwalają też wyrabiać pewne ważne cechy charakteru i przyczyniają się do lepszego odnajdywania się w zespole oraz nawiązywania współpracy. Wśród najpopularniejszych sportów tego typu znajduje się oczywiście piłka nożna, lecz coraz większym zainteresowanie cieszy się ręczna odmiana tej dyscypliny. Co przyda się do jej trenowania?

Odzież

piłka ręczna

Podobnie jak w przypadku wielu odmian sportu, tak i piłka ręczna wymaga odpowiedniego stroju. O ile kwestia koszulki czy spodenek będzie tu stosunkowo uniwersalna względem innych drużynowych dyscyplin, to bardzo ważne jest obuwie. Odpowiednie buty zapewnią komfort i bezpieczeństwo, więc powinny być wykonane nie tylko prawidłowo, ale też z dobrych materiałów, by nie ulegały zniszczeniom, a ich eksploatacja będzie w tym przypadku dość duża. Sam materiał musi być oddychający, a wskazane będzie obuwie sprawnie odprowadzające wilgoć, gdyż gra odbywa się z reguły w hali, gdzie temperatura jest przeważnie wyższa niż na świeżym powietrzu. Istotną kwestią jest odpowiedni profil buta, by zabezpieczał on kostkę przed skręceniami i chronił samą stopę przed obtarciami oraz pojawianiem się bolesnych odcisków. Wreszcie buty dla szczypiornistów muszą posiadać sprawdzoną podeszwę, która będzie dostosowana do sztucznej powierzchni, jaką spotyka się w halach. Jest to bardzo istotne, bowiem nie mogą one powodować ślizgania się na nawierzchni, a jednocześnie dobre buty będą gwarantowały możliwość nabrania szybkości i wykonania gwałtownych zwrotów. Uzupełnieniem ubioru będą ochraniacze - głównie na kolana, choć początkujący decydują się także na takie na łokcie, gdyż piłka ręczna to sport wiążący się z częstymi upadkami na twarde podłoże.

Akcesoria

Najważniejszy i elementarny element wyposażenia to rzecz jasna piłka. Z uwagi na to jak charakterystycznym sportem jest piłka ręczna, jest ona odmienna od innych dyscyplin. Piłki te dostępne są w różnych rozmiarach, od takich dla dzieci, po większe dla dorosłych, lecz wciąż są znacznie mniejsze od tego typu sprzętu do piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki. Oprócz wymiarów liczy się także materiał z jakich je wykonano - zwykle jest to skóra naturalna bądź tworzywo sztuczne, choć zdarzają się też na przykład piłki gumowe, szczególnie z przeznaczeniem treningowym. Dla szczypiornistów istotny jest także klej, a więc specjalny preparat, którym smaruje się dłonie lub samą piłkę, by nie wyślizgiwała się ona w niekontrolowany sposób podczas wykonywania rzutów. Można znaleźć je tutaj https://www.fulsport.pl/pol_m_DYSCYPLINY-SPORTOWE_Pilka-Reczna_Pilki-317.html Wśród dodatkowych akcesoriów jakie wykorzystuje się w treningach oraz przy ćwiczeniach można napotkać laski gimnastyczne, płotki lub pachołki czy też szarfy.