W reklamach pełno jest rozmaitych reklam, które wskazują na to, że każdemu organizmowi brak jest jakichś substancji. Ludzie, którzy cierpią z powodu niskiej jakości jedzenia, nieregularnych posiłków, małej aktywności czy stresu, z łatwością nabierają się na te reklamy – któż bowiem nie chciałby znaleźć rozwiązania swojego problemu w jednej, niewielkiej tabletce? Tymczasem stosowanie suplementów diety nie jest tak oczywiste, jak się wydaje, zaś lekarze są zgodni, że społeczeństwo ich zdecydowanie nadużywa. Jak to więc wygląda?

Przede wszystkim warto zrozumieć, czym są suplementy diety. Wiele osób stosuje niektóre suplementy wielowitaminowe, jednocześnie prowadząc niezdrowy tryb życia. Tymczasem zwykła tabletka nie zastąpi zdrowych posiłków i substancji, które będziemy dostarczać wraz z nimi do organizmu. Trudno też oczekiwać, że zwykła tabletka sprawi, że zaczniemy nagle w zdrowy sposób chudnąć, nie wprowadzając przy tym do życia żadnej aktywności fizycznej oraz zmian w diecie. W każdym przypadku warto zastanowić się, czy faktycznie suplement jest rozwiązaniem, czy może chodzi po prostu o zmianę złych nawyków, którymi dotychczas kierowaliśmy się w życiu. Suplementy diety w żadnym wypadku nie mogą być substytutem dla zdrowych posiłków, ponieważ organizm polega przede wszystkim na przyjmowanych przez nas pokarmach oraz zdrowym stylu życia, a nie na tabletkach, których przyswajalność również jest sprawą dyskusyjną.

Lekarze alarmują, że długotrwałe przyjmowanie niektórych suplementów diety może prowadzić do odporności organizmu na ich działanie. Tak dzieje się choćby w przypadku delikatnych, ziołowych tabletek zapobiegających silnemu stresowi. Co więcej, te substancje, które naturalnie wytwarzane są przez organizm, a dodatkowo przyjmowane sztucznie, mogą prowadzić do nieoczekiwanego buntu organizmu – a w rezultacie do całkowitego zahamowania wytwarzania jakichkolwiek korzystnych i niezbędnych dla ciała substancji. Z tego powodu zawsze należy skonsultować przyjmowanie leków bez recepty z lekarzem.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy organizmowi potrzeba jakichś dodatkowych substancji, jest wykonanie badań krwi. W ten sposób bez trudu można ocenić, czy suplementy diety są nam niezbędne oraz w jakiej dawce. Jednocześnie, badanie profilaktyczne sprzyja utrzymaniu zdrowia oraz dobrej kondycji. Lekarze przestrzegają również przed przyjmowaniem preparatów wielowitaminowych, których przyswajalność nie jest zbyt wysoka, a skuteczność również niekoniecznie pasuje do opisywanych w reklamach efektów.