Wydaje się, że w ostatnim czasie moda na zdrowy tryb życia osiągnęła apogeum. Facebook, Snapchat czy Instagram pękają od zdjęć i relacji z siłowni, treningów i sportowych eventów. Coraz więcej ludzi postanawia zmienić coś w swoim życiu, wprowadzając do niego odrobinę zdrowego ruchu. Aby dogłębnie zmienić swoje życie, musimy rozpocząć nie na siłowni, a w kuchni. To zmiana żywienia jest pierwszym krokiem, który może zaprowadzić nas do wymarzonej sylwetki i żelaznej kondycji. To samo tyczy się tak uwielbianej przez wielu kawy. Dla niej również jest odpowiednik. Jaki? To oczywiście Yerba Mate…

Co to jest yerba mate?

Aby w ogóle ugryźć temat wyższości yerby nad znaną i poczciwą kawą, musimy dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest ta yerba mate? Otóż jest to pewien rodzaj napoju na bazie naparu z liści i gałązek rośliny llex paraguariensis, czyli ostrokrzewu paragwajskiego. Ten właśnie ostrokrzew rosnący jedynie na terenach krajów położonych pomiędzy Atlantykiem, a rzeką Paraguay. Charakterystyczną cechą ostrokrzewu jest to, że rośnie on nawet do 15m i jest wiecznie zielony, co biorąc pod uwagę teren, w którym rośnie, robi naprawdę wrażenie.

Właściwości yerba mate

No dobrze skoro już wiemy, czym jest ta osławiona w ostatnim czasie yerba, powiedzmy sobie nieco więcej o jej właściwościach. Warto tutaj zaznaczyć, że yerba nie jest herbatą, co często umyka ludziom, którzy yerby nie znają i pod ten termin podciągają wszystko, co parzy się z liści.

yerba mate w niebieskim naczyniuWracając jednak do właściwości yerby, zacznijmy od tego, że działa ona pobudzająco. To właśnie wysoka zawartość kofeiny sprawia, że napój ten tak często zestawiany jest z kawą. Jest on jednak od kawy lepszy, pod bardzo wieloma względami. Jego pobudzająca moc pochodząca z suszu nie podrażnia żołądka, a picie yerby nie wypłukuje magnezu z organizmu, a nawet go dostarcza. Jak wiemy, o kawie tego powiedzieć nie można. Dodatkowo regularne picie yerby wzmacnia odporność, poprawia trawienie i pozytywnie wpływa na jędrność skóry.

To, co szczególnie zwraca uwagę wielu ludzi i przekonuje tych, którym zależy na wyglądzie i prezencji, to fakt, że yerba w przeciwieństwie do kawy nie pozostawia nieestetycznego osadu na zębach.

Na sam koniec warto wspomnieć słowo o składzie yerba mate, który obfituje w różne niezwykle zdrowe składniki, mikro i makroelementy, a także cały zestaw pożądanych witamin. Znajdziemy tam między innymi takie witaminy jak A, B1, B2, C, E czy H.