Regularne ćwiczenia, zwłaszcza te, w których wykorzystuje się dłonie, są często przyczyną powstawania rozmaitych urazów: odcisków, zerwanego naskórka, odparzeń. Bardzo często nie jest to nawet efekt przeciążeń, a po prostu wynik działania niektórych sprzętów stosowanych przy standardowym treningu. W takich przypadkach sprawdzają się skóry gimnastyczne i inne formy ochrony dłoni.

Oczywiście, wiele zależy od tego, jakie ćwiczenia wykonujemy. Jeśli pracujemy z hantlami, to uszkodzenia skóry będą raczej rzadkie; w przypadku, gdy dużo ćwiczeń wykonujemy na drążku, istotny będzie nie tylko chwyt, ale i dobór skórek gimnastycznych.

Odpowiedni chwyt to podstawa

ćwiczenia z trenerem personalnymNie da się ukryć, że podstawowym elementem, który ochroni dłonie podczas treningów jest przede wszystkim dobry uchwyt na sztandze czy drążku. Każdy ćwiczący będzie musiał dopasować ten chwyt do siebie, bo ciało jest inne, ale i tak warto trzymać się zaleceń, które wskazują na jak najmniejsze łapanie naskórka podczas zwisania na drążku. Łapiąc go u podstawy palców zmniejszamy ilość skóry, którą moglibyśmy zerwać. Nie jest to niestety gwarancja na uniknięcie uszkodzeń, bo te mogą pojawiać się nawet przy jednorazowym, przypadkowym, nieprawidłowym uchwycie.

Skóry gimnastyczne – mechaniczna ochrona

Tak zwane gripy, czyli inaczej mówiąc – skóry gimnastyczne – zapewniają przede wszystkim ochronę mechaniczną, co jest niemożliwe np. w przypadku stosowania samego talku do ćwiczeń na sztandze. O ile talk znacznie zwiększa przyczepność, o tyle już nie chroni samej skóry przed potencjalnymi uszkodzeniami. Warto tylko pamiętać, aby skórę gimnastyczną nie tylko dobrze dobrać, ale również we właściwy sposób użytkować.

Pielęgnacja jest niezbędna

Na sam koniec warto pamiętać o tym, aby właściwie pielęgnować skórę dłoni. Po namaczaniu np. w kąpieli zrogowaciały naskórek warto zetrzeć, a w dłonie wmasować krem nawilżający. Jego efekt będzie silniejszy, jeśli zastosujemy dodatkowo rękawiczki. Przy bardzo silnych uszkodzeniach warto zadbać o skórę i najpierw są nieco odbudować, jeśli możemy pozwolić sobie na chwilową przerwę w konkretnym typie ćwiczeń.