Urazy odcinka szyjnego kręgosłupa są bardzo powszechne w naszym społeczeństwie. Dlatego też osoby poszukujące rehabilitacji w Bielsko-Białej często zgłaszają się do znalezionych gabinetów właśnie z takimi problemami. Czego się spodziewać po tym procesie i jak on przebiega?

Wprowadzenie do rehabilitacji

W Polsce stosowany jest model rehabilitacji, który zakłada jej powszechność, co znaczy że jest ona dostępna dla każdego, niezależnie od jego wieku czy stanu i przewidywań dotyczących wyzdrowienia i powrócenia do sprawności. Ważnym elementem jest także wczesność rehabilitacji, która powinna być rozpoczynana niezwłocznie, kiedy tylko staje się to możliwe. Prowadzona rehabilitacja z Bielska-Białej cechuje się również kompleksowością, zgodnie ze wspomnianym modelem obejmuje ona nie tylko oddziaływanie fizyczne, ale także i społeczne, psychiczne czy duchowe. Im więcej rodzajów terapii i zastosowanych technik, tym tak naprawdę lepiej. Równie ważną cechą jest także ciągłość rehabilitacji, która raz rozpoczęta, nie powinna być przerywana i należy ciągnąć ją aż do osiągnięcia pożądanych efektów.

Poddając szyję rehabilitacji w Bielsko-Białej

Jeśli pacjentowi towarzyszy stale ból szyi, codzienne funkcjonowanie staje się bardzo utrudnione. Szyja dobrym stanie ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, jest ona bowiem miejscem, w którym koncentrują się ważne ośrodki sterujące ruchem całego organizmu. Dlatego jeśli tylko pojawia się uciążliwy ból szyi, rehabilitacja Bielsko-Biała staje się jedynym wyjściem i trzeba rozpocząć ją jak najwcześniej, poprzedzając oczywiście prawidłowym rozpoznaniem.

Profilaktyka urazów szyi

Często osoby, których specjalizacją jest rehabilitacja w Bielsku-Białej, podają, że przyczynami bólu ich pacjentów była bardzo prozaiczna przyczyna. Niedobrana poduszka albo materac potrafią utrudnić życie, a zły, nieergonomiczny fotel do biurka, w którym często spędzamy długie godziny, też potrafi dodać swoje. Jeśli taki stan przeciążenia i utrzymywania szyi w złym położeniu, bez właściwego podparcia będzie się utrzymywał, może pojawić się silny ból, a nawet uraz. W takich wypadkach konieczne jest przeprowadzanie specjalnych masaży szyjnego odcinka kręgosłupa, które polegają między innymi na silnym uciskaniu sąsiadujących mięśni. Bywa, że taki masaż na początku wywołuje ból, jednak z czasem on mija. Dodatkiem do rehabilitacji w takich sytuacjach są specjalne ortopedyczne poduszki, które mają podstawę w postaci elastycznej gąbki pokrytej odpowiednio ułożonymi wyżłobieniami.