W każdej apteczce musi znaleźć się miejsce na dobry termometr. To pierwsze narzędzie diagnostyczne, po które samodzielnie sięgamy w przypadku choroby. Mierzenie temperatury daje obraz ogólnego stanu organizmu i szybko może potwierdzić toczący się wewnątrz stan zapalny.

termometr bezdotykowyNajszybszą i jednocześnie najbardziej higieniczną metodą pomiaru są termometry bezdotykowe. To obecnie najnowocześniejsze urządzenia, których forma działania jest oparta na podczerwieni. Wynik badania uzyskujemy już po kilku sekundach. Aparat nie musi być przykładany do ciała, dlatego te modele najczęściej możemy spotkać w szpitalach i innych placówkach medycznych. Po wykonaniu pomiaru termometr nie musi być odkażany, jak ma to miejsce w przypadku innych termometrów, np. szklanych wypełnionych galem. Aby wykonać badanie, wystarczy zbliżyć aparat do czoła na odległość kilku centymetrów i odczekać kilka sekund. Wynik pojawia się na wyświetlaczu.

Opis działania

Termometr bezdotykowy jest pirometrem, który wykorzystuje promieniowanie podczerwone ciała ludzkiego (lub określonego przedmiotu, potrawy, napoju). Oznacza to, że termometr dokonuje pomiaru promieniowania cieplnego. Poszczególne modele mają różną dokładność, która może wahać się od kilku dziesiętnych stopnia do nawet kilku stopni Celsjusza (np. w termometrach używanych w przemyśle). Najdokładniejsze z nich używane są w celach medycznych. Obecne termometry są o wiele bardziej skuteczne i dokładne od urządzeń, które znajdowały się na rynku jeszcze kilka lat temu.

Rodzaje pirometrów

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje pirometrów. Podział dotyczy miejsca dokonywania pomiaru - wykonywany w uchu oraz na skroni. Termometrem bezdotykowym możemy zmierzyć, np. temperaturę wody w wannie, co jest niezwykle cenne w przypadku małych, wrażliwych dzieci. Takim urządzeniem jesteśmy nawet w stanie skontrolować powietrze. Aparat dostosowuje się do otoczenia, nie jest wymagane robienie przerw pomiędzy kolejnymi pomiarami. Termometry bezdotykowe są z pewnością bezpieczniejsze od innych urządzeń, a przy tym bardziej praktyczne. Przykładowe termometry bezdotykowe można zobaczyć na stronie: http://www.zdrowiewmodzie.pl/35-termometry-bezdotykowe.