Szanse i zagrożenia globalnego świata

Globalizacja to ogromne zjawisko i nie chodzi tu tylko o jej terytorialny zasięg. Jest pojęciem uwzględniającym w swej definicji szereg dobrych i zarazem negatywnych czynników. Częstokroć stanowi niemal osobną dziedzinę wiedzy i powoduje u swych badaczy zauważalne problemy z zasypianiem. Ponieważ termin ten nie jest jednoznaczny, stanowi tym ciekawsze zagadnienie poddawane współcześnie wielu analizom.

To ona utożsamiana jest z rozwojem wszechobecnego Internetu, który tak samo wywołuje zarówno pozytywne jak i negatywne skutki. Możliwość darmowej rozmowy za pomocą komputera z przyjaciółmi zamieszkującymi odrębne kontynenty jest zdecydowaną jego zaletą. Niestety ignorowanie istnienia stref czasowych w zderzeniu z ich funkcjonowaniem powoduje problemy z zasypianiem we własnej rzeczywistości.

Dolegliwości naszej cywilizacji

Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy więc uzależnienie od świata wirtualnego i możliwości funkcjonowania wyłącznie w Internecie. Upośledza to codzienne kontakty społeczne zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Dzieci na przerwach w szkole zamiast rozmawiać z rówieśnikami, siedzą pod ścianami i na tabletach lub telefonach komórkowych notorycznie penetrują świat wirtualny. W anonimowych ankietach przyznają, że wielokrotnie zdarzyło im się „zarwać nockę” nie przez problemy z zasypianiem, tylko z powodu rozmów przez komunikatory internetowe lub wirtualne gry.

Poważną dolegliwością współczesnego świata jest narastający stres. Wraz ze zwiększaniem się tempa życia, coraz trudniej udaje się nadążyć za nadmiarem spraw do zrealizowania. Nadmierna produkcja adrenaliny w sytuacji obaw na przykład o niedotrzymanie terminów powoduje zwiększenie ciśnienia krwi i tym samym problemy z zasypianiem. Wszelkie choroby wynikające z tego zjawiska, niestety cieszą się ogromnym powodzeniem i rozwijają coraz szybciej . Gdy organizm nie potrafi się zregenerować, łatwiej upada na zdrowiu. Zwykle nie ma motywacji i siły do walki z chorobami, a to wywołuje dodatkowy stres.

Takie błędne koła samonapędzających się paradoksów to też problem globalny. Występuje na całym świecie i wszędzie tak samo trudno przerwać ich działanie. Zarówno w kwestii zachorowań na HIV i AIDS, powiększającej się dziury ozonowej czy rozpowszechnionych problemów z zasypianiem, spowodowanych narastającym stresem. Chorobami cywilizacyjnymi w dobie globalizacji są również otyłość pokolenia Fast Foodów i zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Wszelakie te nieprzyjemności niestety stają się ogólnie dostępne.  Więcej informacji o problemach z zasypianiem znajdziesz na: http://www.melatonina.pl/problemy-z-zasypianiem/