Jeśli zamiast wina chcesz stworzyć trunek o większej zawartości alkoholu, dobrym pomysłem będzie tzw. cukrówka, czyli nastaw składający się z czystej wody i cukru. Oczywiście, żeby całość zaczęła pracować i woda z cukrem zmieniła się w alkohol o dość wysokim stężeniu, potrzebować będziemy drożdży gorzelniczych, które przetworzą cukier na alkohol. Stosowanie drożdży gorzelniczych w przypadku cukrówek jest niezbędne, jeśli chcemy otrzymać nastaw o dużej mocy (procentowej zawartości alkoholu), wolny od innych związków chemicznych, które mogą nadać cukrówce nieprzyjemnego smaku i zapachu.

stosowanie drożdży gorzelniczych

W przypadku cukrówek, użycie klasycznych drożdży winiarskich, a tym bardziej drożdży piekarskich w ogóle nie wchodzi w rachubę. Tego typu drożdże nie są przystosowane do przerobienia tak dużej ilości cukru w alkohol i szybko obumrą, nie doprowadzając do zakończenia procesu fermentacji i przerobienia całości cukru. Poza tym smak alkoholu uzyskanego z fermentacji takich drożdży pozostawia wiele do życzenia. Dlatego najlepszym wyborem w przypadku nastawów cukrowych jest stosowanie drożdży gorzelniczych, czyli tzw. drożdży trubo. Tego typu drożdże to specjalne mieszanki, które prócz samych drożdży, zawierają w swym składzie dodatkowe enzymy, wstępną pożywkę dla drożdży, a także inne składniki korzystnie wpływające na ich rozwój i zdolności fermentacyjne.

Proces fermentacji przy zastosowaniu drożdży gorzelniczych ma na ogół bardzo burzliwy charakter. Możemy wybierać spośród trzech głównych typów takich drożdży. Pierwszy tym to drożdże przeznaczone do ekspresowej fermentacji. W tym przypadku musimy liczyć się jednak z uzyskaniem alkoholu o mniejszym stężeniu. Drugi typ to drożdże przeznaczone do uzyskiwania alkoholu o dużej mocy. Wtedy proces fermentacji jest na ogół nieco dłuższy. Trzeci typu to drożdże to przygotowania maksymalnie czystego alkoholu dobrej jakości. W tym przypadku proces fermentacji nie będzie zbyt burzliwy, ale uzyskamy mocny alkohol o czystym, wolnym od nieprzyjemnych akcentów smaku.