Ilość specyficznych amerykańskich słodkości na europejskim rynku regularnie rośnie. Można dzisiaj z powodzeniem kupić wszystkie składniki do amerykańskich pankejków czy chocolate lava cake. Istnieje jednak także słodycz na wskroś amerykański, który w Europie został nieco przekształcony – mowa o Jelly Beans, a więc popularnych także u nas żelkach.

Amerykańska legenda wśród żelków

W dosłownym tłumaczeniu Jelly Beans to nic więcej jak tylko żelowe fasolki. W rzeczywistości zdecydowana większość amerykańskich żelków, nie tylko tych produkowanych przez firmę Jelly Belly – ma właśnie taki charakterystyczny kształt nerkowca czy fasolki. W języku potocznym każda żelka to jellybean, chociaż naturalnie dostępne są także inne wersje kształtów, rozmiarów i smaków. Niewątpliwie jednak wśród amerykańskich paczkowanych słodkości, jest to klasyka czy wręcz legenda.

jelly beans z usa

Rozmaite smaki i kształty

Oczywiście dzisiaj także na amerykańskim rynku znaleźć można wiele rozmaitych odmian żelków, dopasowanych do różnych potrzeb i grup konsumenckich. Zarówno w USA jak i Europie, bez względu na konkretną markę, spotkać można chociażby takie żelki, jak:

  • kwaśne i bardzo kwaśne, czyli wersje sour – za kwasotę odpowiada przeważnie specjalna posypka
  • o nietypowych kształtach – robaków, piłek do różnych sportów, długich sznurów, pasków
  • o smaku owocowym
  • z syropem bądź innym nadzieniem wewnątrz
  • w kolorowych i smakowych posypkach.

Sklepy z zagranicznymi słodyczami

Dostanie niemieckich marek słodkości czy nawet marek angielskich w Polsce nie jest jeszcze tak trudne, jak zakup oryginalnych amerykańskich żelków czy kremów orzechowych albo syropu klonowego made in USA. Dlatego z pomocą osobom pragnącym posmakować prawdziwych amerykańskich Jelly Beans, przychodzi w dzisiejszych czasach Internet.

Sklepy online pozwalają na swobodny wybór i zamówienia z dostawą dowolnych żelków, spośród szerokiej oferty:

  • żelki w dużym boksie – opakowania powyżej 100 gramów
  • żelki posortowane smakami – można wybrać swój jeden ulubiony smak żelka, nie trzeba ograniczać się do paczek z mieszanymi smakami
  • miks cytrusowy – mniej i bardziej kwaśna kompozycja różnych, popularnych smaków cytrusowych
  • żelki o smaku najpopularniejszych drinków świata
  • żelki o smaku tabasco, piwa, markowych napojów gazowanych i wielu innych.

Weryfikacja rynku żelków

Amerykański rynek żelków słynie z wymyślania wciąż nowych kształtów, kolorów, smaków i nietypowych opakowań czy serii limitowanych, które mają zapewnić ich klientom stały napływ nowych wrażeń i możliwości. Te, które sprzedają się najlepiej, mogą wejść do stałej sprzedaży i pozostać na sklepowych półkach przez lata.