Dla zwiększenia efektywności treningów biegowych, wiele osób wspomaga się różnego rodzaju odżywkami i suplementami diety, sięga po profesjonalne obuwie i odzież sportową wysokiej jakości, w tym po specjalistyczne skarpety do biegania. Skarpety są jednym z najbardziej niedocenianych elementów stroju biegowego. Tymczasem nowoczesne skarpety do biegania zapewniają biegaczom nie tylko wysoki poziom komfortu w czasie treningu i zawodów, ale także chronią ich stopy przed przegrzaniem i otarciami, zapewniają wysoki poziom amortyzacji i wpływają na zwiększenie ich możliwości biegowych.

Skarpety X-Socks na chłody i na upały

bieg w skarpetach x-socks po lesie

Wybierając skarpety biegowe warto uwzględnić okoliczności, w jakich zamierzamy biegać. Jeśli jest gorąco, lepiej sięgnąć po krótkie i cienkie skarpetki biegowe z dobrym systemem wentylacji. Takie skarpety ograniczą zjawisko przegrzewania i nadmiernego pocenia się stopy w bucie, co przełoży się na większy komfort biegu i brak bolesnych otarć. Jeśli biegamy zimą, lepszym wyborem będą skarpety dłuższe, zakrywające kostkę i część podudzia, które zaoferują nam wyższy komfort termiczny. Oczywiście również tego typu skarpety powinny być wyposażone w niezawodny system wentylacji, który ograniczy zjawisko nadmiernego pocenia się stóp w czasie wysiłku fizycznego.

Skarpety X-Socks z amortyzacją

Ciekawym rozwiązaniem, które zdobywa coraz większą popularność wśród sportowców uprawiających m.in. biegi długodystansowe, są tzw. skarpety z amortyzacją, na przykład oferowane przez sklep https://bionic-sklep.pl szwajcarskie skarpety X-Socks. Konstrukcja tego typu skarpet ma na celu ograniczyć liczbę drgań i mikro wstrząsów, które docierają w głąb tkanki i tym samym zminimalizować liczbę niewielkich urazów wydłużających czas potreningowej regeneracji. Ponadto kompresyjne skarpety z amortyzacją wpływają na poprawę krążenia krwi wewnątrz tkanek, co do pewnego stopnia zwiększa wydolność podczas biegu i jednocześnie ogranicza doznania bólowe, pomagając w skutecznym i szybkim odprowadzaniu toksyn z tkanek mięśniowych po treningu lub zawodach sportowych.