Wiele dziesięcioleci rozwoju literatury pozwoliło na ukształtowanie się rozmaitych gatunków literackich w ramach powieści. Z tego też powodu książki takie jak „Diabeł w błękitnej sukience” doskonale wpisują się w nurty literatury, które powstały jeszcze w początkach XX wieku. Czym jest więc ten wspomniany amerykański styl kryminału i dlaczego jest tak charakterystyczny?

Choć Amerykanie nie uchodzą za zbyt dobrze wykształconych, na co wskazują rozmaite statystyki, porównania i badania wiedzy przeprowadzane na przestrzeni lat, to właśnie tam powstał jeden z najbardziej powszechnych i budzących wiele kontrowersji gatunków literackich. Co więcej, gatunek ten migruje między światem literatury i filmu. Książki takie jak „Diabeł w błękitnej sukience” nie tylko realizują założenia gatunku, ale również sprawiają, że jest on nieco wzbogacony o kolejne elementy. Diabeł w błękitnej sukience

Świat czarno-biały Kryminał amerykański, taki jak „Diabeł w błękitnej sukience”, często nazywany jest po prostu czarnym kryminałem. Dlaczego? Z jednej strony dlatego, że jest po prostu jednym z bardziej mrocznych przypadków gatunku literackiego. Z drugiej strony zawsze gdzieś w tle pojawia się postać czarnoskórego bohatera, który kieruje się własnymi wartościami oraz ma do spełnienia istotną misję, nierealną jednak w otaczającej go rzeczywistości. Z tego powodu bohater ten zwykle musi nie tylko mieć styczność z zawiłą intrygą kryminalną, ale jeszcze dodatkowo stawić czoła przeciwnościom codziennego życia, głównie pod postacią uprzedzeń rasowych czy innych problemów społecznych.

Intryga i brutalność W świecie czarnego kryminału, tak jak ma to miejsce w przypadku „Diabła w błękitnej sukience”, pojawia się dwutorowość akcji i problemów. Choć w przypadku kryminałów najistotniejszym elementem jest rzecz jasna wątek intrygi kryminalnej, to jednak w przypadku czarnych, amerykańskich perełek tego gatunku dochodzi również do czegoś więcej. Istotne jest to, że świat, który otacza bohaterów, okazuje się bardzo realistyczny i brutalny. Nie ma tutaj miejsca na łagodzenie obyczajów czy zwyczajów, które towarzyszą bohaterom. Często pokazany jest kontrast świata wysokiego i spelun, zwłaszcza gdy akcja dzieje się w okolicach do pierwszej połowy XX wieku.

Czarne kryminały amerykańskie podobne do „Diabła w błękitnej sukience” zwykle mają bardzo silnie zaznaczoną postać kobiecą, w stylu typowej femme fatale. Ta kobieta również ma istotny wpływ na bohatera i całą akcję, często kształtując ją na taką, jaką wydaje się ona ważna dla czytelnika.