Zabierając się za tworzenie swoich własnych domowych trunków, każdy warzelnik musi początkowo zainwestować w liczne akcesoria dodatkowe, bez których zrobienie aromatycznego wina jest zwyczajnie niemożliwe. Butelki, korki, gąsiory, drożdże to tylko niektóre z podstawowych akcesoriów. Jednak zdadzą się one na nic jeśli z owoców nie stworzymy wysokiej jakości moszczu – co to oznacza? Że bez prasy do owoców proces tworzenia perfekcyjnego domowego trunku może utknąć już na starcie.

Może, ale nie musi.

prasy do owoców

Profesjonalne prasy do owoców to artykuły ogólnie dostępne. Domową produkcją alkoholi w ostatnich latach zajmuje się coraz więcej pasjonatów. Okres letni sprzyja realizowaniu tych pasji z prostego względu – większej ilości czasu oraz dostępu do świeżych owoców oraz innych dodatków, które są szeroko wykorzystywane dla przydawania bardziej wyrafinowanego bukietu powstającym trunkom. Lato to czas, kiedy w sklepach (zarówno stacjonarnych jak i internetowych) pojawiają się rozmaite promocje na sprzęt warzelniczy. Prasy do owoców z racji swojej niezbędności stanowią główny trzon proponowanych ofert.

Jednak jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z tworzeniem domowych alkoholi, to początkowe koszty związane z zakupieniem wszystkich niezbędnych akcesoriów mogą bardzo uszczuplić rozmiar domowego budżetu. Ważnym jest żeby w przypływie „zachłyśnięcia” się nowością nie kupić za wiele, za szybko. Prasy do owoców są niezbędne, jednak w początkowej fazie, kiedy dopiero wchodzimy w świat warzelnictwa można je z powodzeniem zastąpić przez inne sprzęty znajdujące się w domowym wyposażeniu.

Prasa do owoców służy wytworzeniu moszczu z owoców lub owocowej mieszanki. Z tym samym zadaniem oraz z różną efektywnością jest sobie w stanie poradzić domowa maszynka do mięsa. Mimo, że wtedy cały proces jest o wiele bardziej czasochłonny to oszczędność ekonomiczna jest bardziej odczuwalna. Przyoszczędzone pieniądze można wtedy spokojnie zainwestować w szerszą różnorodność owoców lub też bardziej zjawiskowe dodatki, które przydadzą się po stworzeniu domowego wina – jak: stojak na wino, lakowe korki itp.

Dobrze przygotowany moszcz przekłada się bezpośrednio na smak powstającego wina. W późniejszym okresie, gdy dojdziemy do odpowiedniej wprawy, a nasze trunki zyskają odpowiednią renomę w towarzystwie zainwestowanie w profesjonalną prasę do owoców będzie musowe. Ostateczna decyzja o zakupie zawsze pozostaje po naszej stronie warto jednak wpierw dokładnie dookreślić swoje priorytety oraz możliwości finansowe.