Warzenie piwa w domu wcale nie wymaga specjalistycznego i skomplikowanego sprzętu, jak niektórzy sądzą. Co ciekawe, wystarczy już stosunkowo niewielka kwota (około 100 zł.), aby zaopatrzyć się w całkiem przyzwoity sprzęt, który umożliwi produkcje piwa na własne potrzeby. Przy bardzo małym budżecie warto szukać innych rozwiązań, np. kupować używane elementy i składać je w całość. Nie trzeba kupować wszystkiego od razu.

Do przygotowania piwa potrzebne jest kilka rzeczy: garnek, fermentator, termometr, przyrząd mierzący gęstość brzeczki, butelki, kapsle, kapslownica do piwa i opcjonalnie inne elementy, które nie są wymagane, ale przydają się bardziej doświadczonym piwowarom.

kapslownica

Garnek

To naczynie jest potrzebne tylko wtedy, gdy planujemy robić piwo na własnym zacierze. W tym wypadku garnek posłuży jako kocioł zacierny oraz kocioł warzelny. Najlepsze są do tego duże garnki, np. o pojemności 40 litrów. Wielkość naczynia ma duże znaczenie, ponieważ produkcja 10 czy 40 litrów piwa zajmuje w zasadzie tyle samo czasu. A zatem większa pojemność to więcej butelek piwa za jednym zamachem.

Fermentator

Ten element jest niezbędny zarówno przy warzeniu własnego zacieru, jak i tworzenia piwa z brewkitów. Brewkit można bezpośrednio rozrobić w fermentatorze. Najlepsze są plastikowe pojemniki, produkowane właśnie z myślą o domowych piwowarach. Jeżeli ktoś posiada szklany gąsior do wina to również może go użyć. Plastik jest jednak poręczniejszy i lżejszy.

Butelki

Butelki muszą być wykonane ze szkła, ponieważ ten surowiec nie wchodzi w kontakt z żywnością. Do zamykania butelek służą kapsle i kapslownice do piwa. Piwowarzy z reguły używają butelek od sklepowego piwa, często o pojemności 0,33 litra.

Kapsle

Kapsle mogą być miękkie lub twarde. Wybór zależy od rodzaju piwa, ponieważ to bardziej gazowane wymaga nieco mocniejszego zamknięcia. Kapsle nakłada się kapslownicami do piwa, a następnie zaciska przy szyjce, również za ich pomocą. Proces zamykania butelek wymaga wprawy i precyzji, ponieważ łatwo jest przesadzić z użyciem siły i rozbić szyjkę kapslownicą do piwa. Niektórzy kupują butelki z gotowymi korkami wielorazowego użytku. Butelki można także zdobyć w zbierając je po znajomych lub kupując za bezcen w sklepie monopolowym.

Kapslownice do piwa

Jak już bywa mowa powyżej, kapslownice do piwa służą do nakładania kapselków. Na rynku można znaleźć różne ich modele, wszystko zależy od osobistych preferencji i rodzaju zastosowanych butelek. Warto zrobić sobie mały test w sklepie i zrobić przegląd opinii wśród innych użytkowników.