Na polskim rynku można spotkać najróżniejsze rodzaje wkładek do butów. Większość z nich wykonana jest ze skóry, jednak w ostatnim czasie pojawiły się równie skuteczne silikonowe wkładki ortopedyczne. Jest to rodzaj wkładek do butów spełniający wszystkie te same wymagania, co wkładki skórzane, czyli pomagają one w korekcji wszelkiego rodzaju wad postawy jak i wad stóp, dodatkowo zwiększają one komfort chodzenia u wielu osób. Różnią się jedynie wykonaniem i tym, że doskonale przylegają do skóry ciała człowieka.

wkładki żelowe i silikonowe

Wkładki a ich wykonanie ze skóry

Wkładki ortopedyczne wykonane ze skóry przylegają jednak nie tak dokładnie. Wiadomo, że są one miękkie i skóra jest w miarę elastyczna, jednak nie przylega aż tak bardzo. Dodatkowym atutem wkładek żelowych jest ich cena. Są one dużo tańsze niż wkładki skórzane, co zwiększa ilość klientów, którzy je zakupują. Bardzo ważne jest jednak to, że wkładki zarówno żelowe jak i sylikonowe powinny być używane do obuwia otwartego, ponieważ nie są one potochłonne i nie zapobiegają potliwości stóp, dlatego lepiej jest zapewnić stopie odpowiednią wentylację poprzez obuwie otwarte. Przy zamkniętym najlepiej sprawdzają się wkładki ortopedyczne skórzane.

Nowości w silikonie

Obok wkładek żelowych na polskim rynku bardzo modne stały się żelowe wkładki ortopedyczne (także silikonowe). Są one bardzo dbale wykonane jak i przede wszystkim występują w bardzo cienkiej formie. Są to wkładki, które doskonale sprawdzają się we wszelkiego rodzaju sandałkach jak i szpilkach. Są one tak cienkie, że nie widać ich gołym okiem a zapewniają odpowiednią pracę stóp, amortyzują wszelkiego rodzaju wstrząsy stopy, zmniejszają ich ból, odciążają je jak i zapobiegają przed tym, aby stopy ślizgały się w obuwiu. Są to bardzo ważne sprawy zwłaszcza w okresie letnim, gdy stopy są odsłonięte.

Odpowiedzialny wybór

Wybór najlepszej wkładki do obuwia pod względem jej wykonania zależy od osoby kupującej, bo trzeba pamiętać, ze o tym, jaka ma być to wkładka, czy pełna czy może 2/3 powinien decydować lekarz, który jednocześnie jest najlepszym doradcą, jeżeli chodzi o dobór wkładek pod względem ich materiału wykonania.