Wyjazd w góry to czas, w którym miłośnicy aktywnego trybu życia mogą odpocząć, spełniać własne pasje, jak również zdobywać nowe umiejętności. Tego rodzaju wyprawa to również idealny pomysł na wspólne spędzenie wolnego czasu oraz zbliżenie się do siebie wzajemnie. Wyprawy te mogą być organizowane zarówno w gronie przyjaciół, jak i razem z całą rodziną. Jak przygotować się do tego rodzaju wyjazdu? Jaki ekwipunek jest niezbędny podczas górskich wypraw? Czym charakteryzuje się bezpieczna i komfortowa uprząż wspinaczkowa? Jak prawidłowo dobrać sprzęt?

Przygotowanie do wyjazdu w góry

Planowanie wyjazdu podczas którego uczestnicy będą wspinali się po górach lub różnego rodzaju masywach skalnych to czynność, która wymaga od organizatorów wielkiego doświadczenia, wiedzy i pewnych wiadomości. Podczas tego rodzaju wyprawy należy wykorzystać wszelkie umiejętności zarówno fizyczne, jak i traperskie. Ponadto, wyjście w góry wymusza zgromadzenie odpowiedniego, przystosowanego do okoliczności sprzętu. Najważniejszymi elementami ekwipunku są:

  • obuwie,
  • kask,
  • uprząż wspinaczkowa,
  • liny,
  • karabińczyki i haki.

Jakie rodzaje wyposażenia odpowiednie są dla początkujących, a które spełnią oczekiwania zaawansowanych poszukiwaczy przygód? Który typ sprzętu dopasowany jest poszczególnych aktywności?

Uprząż wspinaczkowa jako element zabezpieczający – rodzaje i wybór odpowiednich akcesoriów górskichRodzaje akcesoriów wspinaczkowych

Wyjazd w góry to wyprawa, która może przybierać różne formy. Wśród najbardziej popularnych i rozpowszechnionych sportów znajdują się wyjścia alpinistyczne, wspinaczki skałkowe, lodowe, klasyczne lub skalne. Każda z wymienionych odmian sportu może być uprawiana zarówno przez dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Aby aktywność była bezpieczna i przynosiła dożo satysfakcji musi być odpowiednio zaplanowana oraz zabezpieczona. Jednym z najważniejszych przedmiotów asekuracyjnych jest uprząż wspinaczkowa. Czym ona się charakteryzuje i do czego służy? Jakie są jej rodzaje i elementy?
Odpowiednio dopasowana uprząż pełni rolę ochronną podczas wpinania i wykonywania pewnych czynności. Dzięki niej możliwa jest pełna asekuracja oraz pomoc w różnego rodzaju przejściach. Wykorzystanie jej zależy od rodzaju uprawianej aktywności oraz wieku, doświadczenia i możliwości turysty. Wśród polecanych rodzajów uprzęży wspinaczkowej można wyróżnić pasy:

  • biodrowe,
  • piersiowe,
  • pełne,
  • górskie,
  • skałkowe.

Jak dobrać odpowiedni sprzęt górski?

Zakup uprzęży wspinaczkowej powinien być dopasowany do wybranej aktywności ruchowej i rodzaju wyprawy. Przed doborem warto ustalić lokalizacje wyjazdu, jak również zaplanować szczegółowy plan działań. Ponadto bardzo ważnymi czynnikami są wiek i umiejętności turysty, rodzaj zabezpieczenia, waga użytkownika, jak również indywidualne preferencje. Wśród ważnych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu są m.in.: rodzaj klamer, zabudowanie produktu, materiał wykonania, obwody pasów i taśm, producent czy opinie innych.