Sztuka decoupage'u to bardzo zawansowana w swojej złożoności dyscyplina, która wymaga poznania wielu technik oraz narzędzi. Większość pracy wykonuje się ręcznie, aczkolwiek czasami pomocne mogą okazać się różnego rodzaju maszyny wytłaczające lub gilotyny tnące. Aby ciąć w takich urządzeniach, potrzebne są tzw. wykrojniki, czyli specjalne kształty, które służą za wzór.

Dwie grupy elementów

[caption id="attachment_10021" align="alignleft" width="204"]Wykrojniki ze sklepu NaStrychu.pl Zdjęcie pochodzi ze strony nastrychu.pl[/caption]

Wykrojniki można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich będą te dedykowane do urządzeń typu maszyna tnąco-wytłaczającą Big Shot od Sizzix, a drugą wykrojniki uniwersalne, które można wykorzystywać w dowolnych konfiguracjach bez użycia specjalnych urządzeń. W pierwszym przypadku przed zakupem warto zwrócić uwagę na oznaczenia, dzięki którym mamy pewność, że dopasowaliśmy odpowiednie wykrojniki do odpowiedniego modelu urządzenia. Wykrojniki uniwersalne najczęściej dostosowane są do wielkości arkuszu papieru bądź materiału, z jakiego będziemy coś wycinać. Mówiąc najprościej, wykrojniki ze sklepu NaStrychu.pl to specjalne wzory, dzięki którym możliwe jest odwzorowanie konkretnego obrazu na innej powierzchni. Trzeba zwrócić uwagę, że tego typu zabieg możliwy jest również na różnego rodzaju tkaninach, foliach itp. Wszystko zależy od rodzaju sprzętu, jakim dysponujemy. Dodatkowo z pomocą wykrojników można produkować również kształty, które staną się elementami większej całości, nikt nie powiedział, że musi być to efekt finalny.

Co można stworzyć?

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego produkuje się wykrojniki, to najczęściej będzie to cienki metal, natomiast same wzory mogą być przeróżne. Od wielkanocnych pisanek, przez kwiaty, zwierzątka i elementy domowe, po ciastka i różnego rodzaju wyroby cukiernicze. Producenci dbają o różnorodność kształtów, ponieważ wiedzą, że dyscyplina, dla której tworzą, stale się rozwija, dlatego twórcy będą potrzebować nowych inspiracji. Warto także wspomnieć, że maszyny tnąco-wytłaczające w połączeniu z wykrojnikami mogą zostać narzędziem, które w rękach osoby kreatywnej stworzy naprawdę zatrważające efekty. To bardzo płynna dziedzina podatna na eksperymentowanie, dlatego nikt nie powiedział, że jej produkty muszą być powtarzalne.

Wykrojniki to narzędzia zarówno dla osób na co dzień zajmujących się wykrajaniem z papieru bądź innych materiałów, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z decupagem itp. i szukają pierwszych inspiracji. Z pewnością warto wyposażyć się chociaż w parę podstawowych kształtów, gdyż to duże ułatwienie oraz podstawa do dalszych prac.