Piwa rzemieślnicze diametralnie różnią się w smaku od tych, które pochodzą z dużych koncernów. Wie o tym każdy, kto choć raz miał przyjemność uraczyć się piwem pochodzącym z domowej produkcji. Duże fabryki są nastawione przede wszystkim na zysk ze sprzedaży, dlatego stosują szereg trików, które przyspieszają powstawanie piwa. A to da się wyczuć w gotowym produkcie.

Piwo domowe może zrobić w zasadzie każdy, kto ma nieco czasu i ochoty na zgłębianie tematu jego produkcji. Produkcja od podstaw wymaga nieco czasu i cierpliwości, dlatego producenci niezbędnych akcesoriów i dodatków piwowarskich starają się ułatwić laikowi przejście przez ten proces. Warto jednak poświęcić swój czas, ponieważ własnoręcznie wykonane piwo ma smak, jakiego nie znajdzie się na sklepowych półkach.

dodatki piwowarskie

O smaku tego napoju decydują w dużym stopniu dodatki piwowarskie. Używa się ich także do poprawy aromatu, klarowności lub konsystencji piwa. odpowiednio wymierzone nadają unikalny charakter napojowi. Najczęściej stosowane dodatki piwowarskie to:

- cukier brązowy (doskonale współgra z piwami typu Scottish, harmonizuje z tzw. świątecznymi odmianami), - melasa (wprowadza słodki smak, świetnie pasuje do stoutów i porterów), - miód (również nadaje słodki posmak, jednak słodycz w tym wypadku jest bogatsza, bardziej złożona. Poprawia aromat. Jest niezbędny w miodowych piwach), - laktoza (ten dodatek piwowarski zwiększa wyczuwalną słodycz w napoju, jednak laktoza nie wpływa w żaden sposób na fermentację. Dzieje się tak dlatego, że drożdże nie potrafią przerabiać tego cukru), - syrop klonowy (wpływa na smak w zależności od momentu, w którym zostanie dodany. Syrop dolany do brzeczki podnosi wytrawność, zaś dolany w trakcie butelkowania nadaje słodkawy posmak o charakterystycznej nucie), - sacharoza (ten dodatek piwowarski to po prostu zwykły, biały cukier. Nie wpływa na aromat, czy smak piwa, a dodawany jest w celu wzmocnienia ekstraktu), - cukier kandyzowany (wykorzystywany do piw świątecznych lub belgijskich, łagodzi nieco smak).