Wpajanie dzieciom od najmłodszych lat dobrych nawyków, należy do obowiązków każdego rodzica. Codzienne szczotkowanie zębów i dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej zalicza się do jednych z pierwszych wzorców, które dzieci zauważają u dorosłych. Co zrobić jednak, żeby maluch nie grymasił i chwycił za szczoteczkę do zębów?

Stomatolodzy radzą rodzicom zabawowe podejście do kwestii mycia zębów u dzieci. Dobrym pomysłem jest kupno kolorowej szczoteczki do zębów, która będzie się dziecku kojarzyć bardziej z zabawką niż codziennym obowiązkiem. Wielu rodziców wprowadza dla swoich pociech specjalne, indywidualne konkursy – jeśli zęby będą czyste, dostaną niedrogi gadżet np. naklejkę do przyczepienia do tablicy itd. Chodzi tutaj o wyuczenia u dziecka codziennego nawyku korzystania z szczoteczki do zębów.

Pierwsze mycie – jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza?

szczoteczki do zębów dla dzieci

Poza przykuciem uwagi poprzez kolor nowa szczoteczka do zębów, musi odróżniać się od szczoteczek reszty domowników. Dziecko powinno mieć świadomość, że ten przedmiot należy tylko do niego. Ponadto szczoteczki do zębów przeznaczone do użytku przez dzieci powinny charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami:

- Posiadać dobrze ogumioną rączkę, by zapobiec upuszczeniu przez malucha podczas mycia.

- Być wystarczająco małą, by nie sprawiać problemów podczas szczotkowania, ale i wystarczająco dużą, by rodzic mógł zawsze pomóc.

- Posiadać zaokrąglone brzegi oraz miękkie włókna, by nie uszkodzić młodych dziąseł.

Współcześnie na rynku istnieje całe mnóstwo nowoczesnych modeli szczoteczek do zębów przeznaczonych stricte dla dzieci. Warianty te często łączą w sobie dużą ilość elementów multimedialnych. Jeszcze niedawno nie do pomyślenia było, by szczoteczka podczas mycia wygrywała melodyjki z ulubionych bajek dziecka. Obecnie kupno takiego modelu nie prezentuje sobą większego problemu. Dzięki, tego rodzaju możliwościom zachęcenie dziecka do codziennego szczotkowania zębów przez zabawę jest znacznie łatwiejsze. Wyrobienie zdrowego nawyku dbania o higienę jamy ustnej przez dziecko pozwoli na zmniejszenia ryzyka pojawiania się kamienia oraz próchnicy w przyszłości.