Jeszcze nie tak dawno w każdej domowej apteczce znajdowały się klasyczne termometry rtęciowe. Składały się ze szklanej bańki, w której był umieszczony słupek z rtęcią. Metal ten jest bardzo wrażliwy na wahania temperatury i żywo reaguje kurcząc się lub rozszerzając. Takie termometry zostały jednak wycofane z aptek, ponieważ uznano, że rtęć może stanowić zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowieka.

Termometry rtęciowe a elektroniczne

Współczesne modele termometrów są w większości oparte na elektronice, dlatego mają szereg zalet. Najważniejszą z nich jest szybkość i bezpieczeństwo wykonywanego badania. Mierniki temperatury oparte na rtęci potrzebują co najmniej kilku minut na wskazanie prawidłowej wartości. W przypadku termometrów elektronicznych wystarczy nawet kilka sekund. Jednak szklane modele mierników temperatury są wciąż dostępne na rynku, ale zamiast rtęci posiadają wewnątrz alkohol lub gal. Ich zaletą jest wodoodporność, a także brak konieczności wymiany źródła energii. Minusem jest możliwość stłuczenia oraz stosunkowo długi czas pomiaru.

Elektroniczne mierniki temperatury

termometr-miernik-temperaturyTermometry elektroniczne dzielą się na zwykłe i na podczerwień. Wszystkie wymagają zasilania za pomocą baterii. Klasyczny miernik temperatury posiada sondę z wbudowanym czujnikiem. Wynik pojawia się na wyświetlaczu, często towarzyszy mu sygnał dźwiękowy. Takie modele różnią się między sobą kształtem obudowy i końcówek. Dla niemowląt przeznaczone są końcówki pasujące do ucha, zaś starsze dzieci i dorośli mogą mierzyć temperaturę pod pachą lub w ustach. Dla niemowląt przeznaczone są również urządzenia w formie smoczka. Ten miernik temperatury dokonuje badania w buzi maluszka i podaje wynik na małym ekranie, również wbudowanym w smoczek.

Do najbardziej zaawansowanych technicznie i najwygodniejszych należą mierniki temperatury na podczerwień. Są droższe od klasycznych, powszechnie stosowane w szpitalach, przychodniach i innych placówkach zdrowia. Pomiar temperatury zajmuje maksymalnie 3 sekundy. Na rynku dostępne są modele dotykowe i bezdotykowe (bardziej higieniczne). Tego typu termometry są również polecane maluszkom i ruchliwym dzieciom, dla których nawet minuta w bezruchu stanowi duży problem.