Bezsenność często jest problemem ignorowanym do momentu, gdy nie urośnie do rangi ogromnego kłopotu. Może ona osłabiać funkcje motoryczne i psychiczne osoby nią dotkniętej, jak również pogarszać jakość życia. Z czasem, zupełnie nieleczona, wpływa na kondycję psychiczną, powodując wiele różnych schorzeń, w tym np. stany lękowe i depresyjne. Brak snu jest groźny również dla samej pracy organizmu – pojawiają się problemy z układem krążenia czy działaniem układu nerwowego. Z tego powodu konieczne jest czasem przyjmowanie właściwych, przypisanych przez lekarza leków na bezsenność. Obecnie stosuje się kilka różnych grup leków, które w większy i mniejszy sposób mogą wpływać na kondycję człowieka.

Niegdyś leki na bezsenność bez wyjątku bazowały na pochodnych benzodiazepiny. Dziś nadal stosuje się je w poważniejszych przypadkach, czy nowsze leczenie może nie poskutkować. Leki te stymulują organizm do zaśnięcia, aleleki na bezsenność jednocześnie gromadzą się w organizmie, dlatego ich regularne przyjmowanie jest wysoce niewskazane. Co więcej, choć leki te odznaczają się bardzo wysoką skutecznością, mogą wpływać na zdolności motoryczne człowieka w dniu następnym. Oznacza to, że osoby przyjmujące tego typu leki na bezsenność nie powinny prowadzić samochodów czy żadnych ciężkich maszyn nawet do upłynięcia doby od ostatniej tabletki – a dla wielu osób oznacza to konieczność rezygnacji z codziennej aktywności czy wykonywanych w ramach pracy obowiązków.

Nowa generacja leków na bezsenność wywołuje już mniej skutków ubocznych i zdecydowanie szybciej metabolizuje się w organizmie. Działanie takich tabletek jest szybsze – efekt ich zażycia pojawia się nawet po kilku minutach i wywołuje zdrowy, głęboki sen. Rano skutki przyjęcia leków zazwyczaj nie są odczuwalne dla zdrowego człowieka, dlatego jest to lepsze rozwiązanie dla osób, które muszą codziennie chodzić do pracy.

Niekiedy w ramach leczenia delikatnych i nie bardzo nasilonych stadiów bezsenności stosuje się melatoninę. Jest to hormon przyjmowany w sposób syntetyczny w tabletkach – sam w sobie nie wywołuje skutków ubocznych, ale jego przyjmowanie dobrze jest skonsultować z lekarzem. Tego typu leki na bezsenność nie powinny być przyjmowane m.in. przez nastolatków, bo mogą zaburzać procesy dorastania.

Niezależnie od tego, jakie leki na bezsenność przyjmuje dany chory, istotne jest sprawdzanie, czy się od nich nie uzależnia. Tego typu uzależnienie jest jednym z najczęstszych – brak zażycia leków powoduje niepokój i napady paniki, zaś dotychczasowa dawka może wydawać się niedostateczna. W takich przypadkach istotne jest, aby leki zostały odstawione w konsultacji z lekarzem, bo mogą prowadzić m.in. do nałogów, depresji i prób samobójczych.