Każdy człowiek uważa, że niektóre procesy w jego organizmie zachodzą samoistnie i absolutnie nie ma na nie wpływu. Tymczasem niektóre substancje w organizmie wraz z wiekiem są produkowane w znacznie mniejszym stopniu, dlatego dobrze jest wspierać ich obecność w ciele, aby nie doprowadzić do wielu bardziej i mniej groźnych chorób. Koenzym Q10 jest jedną z takich właśnie substancji, które biorą udział w wielu różnych procesach organizmu, a jego niedobory mogą okazać się problematyczne dla organizmu.

Dobroczynne działanie Koenzymu Q10

koenzym q10Jak sama nazwa mówi, koenzym Q10 jest substancją, która współpracuje z wieloma enzymami w organizmie, dbając m.in. o prawidłowy metabolizm i przyswajanie w układzie pokarmowym. Jest to substancja wytwarzana w organizmie w pełni aż do ok. 30 roku życia – z czasem zawartość koenzymu w organach ciała spada, co jest spowodowane naturalnym, rozpoczętym procesem starzenia się organizmu. Można temu zapobiegać głównie przez wprowadzenie odpowiedniej diety, dzięki której będzie można przeciwdziałać niektórym procesom starzenia oraz rozwojowi określonych chorób.

Każdy organizm do swojej pracy potrzebuje odpowiedniej dawki energii. To właśnie koenzym Q10 odpowiedzialny jest w mitochondriach komórek za produkcję odpowiedniej dawki energii zwanej ATP. Nie chodzi jednak tylko o energię, która jest odpowiedzialna za np. siłę mięśni oraz potrzebna do wykonywania pracy fizycznej czy ćwiczeń. Jest to również energia, którą komórki muszą posiadać, aby samodzielnie oczyszczać się z toksyn, dbać o swoje zdrowie czy przeprowadzać prawidłowe, niezaburzone procesy w organizmie. Rolą koenzymu Q10 jest więc również przyspiesza procesów metabolicznych właśnie w komórkach, przez co działają one sprawniej. Co więcej, jest on również przeciwutleniaczem, a więc pozytywnie wpływa na zahamowanie procesów starzenia się komórek.

Gdzie go znaleźć?

Najwięcej koenzymu Q10 znaleźć można w sercu oraz nerkach, które w organizmie wykonują chyba jedną z największych prac. Co za tym idzie, niedobory tej substancji są tutaj najbardziej odczuwalne, a to zwykle prowadzi do chorób układu krążenia czy zaburzeń wydolności pracy nerek. Warto wiedzieć również, że koenzym ten wpływa pozytywnie na leczenie wielu jednostek chorobowych, gdy stosowany jest w roli terapii dodatkowej. Może pomagać w walce z cukrzycą, zwłaszcza typu II, nadciśnieniem, parodontozą, chorobami serca. Pierwszym sygnałem zbyt małej obecności koenzymu Q10 w organizmie jest długotrwałe uczucie zmęczenia połączone z sennością, osłabieniem, podatnością na choroby. To pierwszy znak, aby rozpocząć odpowiednią diagnostykę.