Wiemy, że do stomatologa chodzić trzeba, jednak bardzo rzadko trzymamy się określonego harmonogramu wizyt, udając się do dentysty wtedy, gdy trzeba problem leczyć – zamiast mu pomóc zapobiec. Stomatologia co to jest każdy wie – jednak czy aby na pewno? Stomatologia to coś więcej niż okazjonalne wyczyszczenie zębów z kamienia czy załatanie dziury. Obecnie dentyści są w stanie zrobić prawdziwe cuda z naszym uzębieniem. Aparaty, implanty, wzmocnienia zębów, protezy, zabiegi wybielające – opcji jest cała masa. Jeśli uważamy, ze mamy brzydkie lub złe zęby i nie ma już dla nich ratunku – to sami siebie oszukujemy. Stomatologia to nauka, która z każdym rokiem rozwija się coraz szybciej. Rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu były nie do pomyślenia obecnie są standardem.

Praca, którą widać po fakcie

Wiele osób zastanawia się jak pracuje stomatolog – tak naprawdę. Bo siłą rzeczy niewiele jest się w stanie zobaczyć z fotela, widzimy tylko efekt końcowy, słyszymy wiertło oraz ssanie, ale samej pracy nie jesteśmy w stanie zauważyć. A zabiegi potrafią się przedłużać. Nieraz zrobienie jednego zęba to praca na kilka godzin – w zależności od ubytku. Z pewnością wielu z nas udając się do lekarza prywatnego „przesiedziało” na leczeniu kanałowym sporo czasu. Innego rodzaju zabiegi jak np. odbudowy czy wstawianie mostków to praca wymagająca nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również doświadczenia. Okazjonalne wizyty są niezbędne, bo chociaż profesjonalista jest w stanie naprawić nawet bardzo poważne szkody – to mocno odbije się to na portfelu pacjenta. Chodzenie co 2 – 3 miesiące na czyszczenie z kamienia oraz dokładny przegląd, pozwala trzymać rękę na przysłowiowym pulsie i nie być niemile zaskoczonym nagłym „pojawieniem się” dużej ilości ubytków.

Dlaczego czasem lepiej jest zapłacić?

Częściej wybierana jest prywatna stomatologia co gwarantuje NFZ powszechnie nie przekonuje pacjentów. Jesteśmy obecnie w stanie zapłacić za dobrze wykonaną pracę, a zęby to inwestycja, która się zwraca. Niejednokrotnie chodzenie do dentysty funduszowego kończy się dość szybkim powrotem, ponieważ ząb nie został odpowiednio naprawiony. Jest to głównie wina sprzętu. Chociaż gabinety stomatologiczne działające w ramach NFZ są lepiej wyposażone niż kilka lat temu, to bardzo daleko im do wyposażenia, które posiadają gabinety prywatne. Te drugie muszą inwestować w najlepszy sprzęt, który zapewni możliwość wykonania możliwie jak najszerszego spektrum zabiegów na miejscu w jednej placówce – od zwykłego wypełnienia ubytku po wstawienie implantu. Dzięki temu gabinety prywatne są w stanie lepiej wkomponować się w stale rosnące potrzeby oraz oczekiwania klientów – a konkurencja cały czas się rozwija. Czasy, gdy było się uzależnionym od jednego czy dwóch gabinetów prywatnych w dużym mieście minęły. Obecnie walka o klienta w stomatologii przybiera nowych wymiarów. W sieci bez problemu znajdzie się promocje, oferty 2+1 itp. W końcu współczesnego konsumenta stać na więcej, w efekcie znacznie więcej też wymaga. Pytania takie jak stomatologia – co to jest? nie są już dla klientów czymś błahym. Coraz częściej robimy gruntowny wywiad przed skorzystaniem z jakiejkolwiek usługi. Rynek usług stomatologicznych nie pozostaje głuchy na te sygnały. Niniejszy artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym Filldent. W celu uzyskania dokładnych informacji zapraszamy na stronę: www.filldent.pl.