Jak dobrać dmuchany materac?

Niegdyś dmuchane materace kojarzyły się głównie z dość charakterystycznie wyglądającymi materacami do pływania. Nawet jeżeli używało się ich na biwakach do spania, był to raczej środek zastępczy dla tych, którzy nie mieli porządnej karimaty i byli zmuszeni do spania na pofałdowanym materacu (zresztą budzili się oni często na twardej ziemi, bo z materaca zazwyczaj uchodziło powietrze). Dzisiaj materace produkuje się o wiele porządniejsze i dlatego wielu ludzi traktuje je właściwie jako wielozadaniowy mebel. Materac dmuchany jednoosobowy to dzisiaj właściwie standardowe wyposażenie większości gospodarstw domowych, a często możemy znaleźć w nich i większe egzemplarze. Jeżeli żadnego materaca jeszcze nie mamy, warto się tym tematem zainteresować.

Wysokość materaca

Jednym z pierwszych pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć kupując dmuchany materac jest to, jakiej wysokości powinien on być. Wysokość materaca zależy głównie od tego, do czego będzie nam zazwyczaj służył. Jeżeli będzie to materac do użytku domowego, to najlepiej zdecydować się na wysoki model. Najwyższe osiągają niemalże rozmiary łóżek, są więc idealne do tego, aby spędzać na nich nawet całe noce. Tego typu materac dmuchany jednoosobowy jest idealny na przysłowiowy „wszelki wypadek”. Kiedy jest niepotrzebny, można wypuścić z niego powietrze i ciasno zwinąć – dzięki temu zajmuje on bardzo mało miejsca i można go schować właściwie nawet w szufladzie. Kiedy zaś mamy gościa, dla którego brakuje łóżka, wystarczy pięć minut aby taki wysoki materac napompować, po czym przykryć go świeżym prześcieradłem i już mamy gotowe bardzo wygodne posłanie. Jeżeli często zdarza nam się gościć większą ilość ludzi, doskonałą opcją są materace wieloosobowe.

Wysokie materace świetnie sprawdzają się w domu, ale do zastosowań terenowych lepsze są te niskie wersje. Z jednego prostego powodu – wysoki materac zabiera zbyt wiele przestrzeni w namiocie. W podróżach i w trakcie biwaków o wiele lepiej sprawdzają się niskie materace – zajmują mniej miejsca, mniej ważą i szybciej można je napompować. Niski materac dmuchany jednoosobowy da się wypełnić powietrzem w kilka minut i to bez specjalnej pompki.

Dodatkowy osprzęt

Dodatkowy sprzęt do materacy przydaje się zwłaszcza w trakcie biwaków (bo w domu mamy przecież więcej możliwości improwizowania). Co warto ze sobą zabierać? Wspomniana akapit wcześniej pompka jest bardzo przydatna, ale trudno nazwać ją ekwipunkiem niezbędnym – zwłaszcza jeżeli nie chorujemy na astmę i mamy silne płuca. Najważniejszy jest... pakiet naprawczy dla materaców, na który składają się łatki oraz silny klej. Nie ma nic gorszego niż mała dziurka w materacu, przez którą nie prześpimy nocy.