Szampony są koniecznością dla utrzymania zdrowych włosów. Niektórzy ludzie nakładają je na włosy, płuczą i powtarzają cały proces kilka razy w tygodniu, więc niezależnie od tego, który produkt (lub produkty) trafią do naszej kabiny prysznicowej, powinny być jak najlepszej jakości. W ciągu ostatnich lat duzo było mowy na temat siarczanów w szamponach i ich rzekomo szkodliwych dla zdrowia wpływach. Ale czy są naprawdę tak szkodliwe, jak się to wydaje? Czy warto kupować jedynie szampon bez sls? Przejdźmy do sedna całej sprawy.

Bez siarki, czyli szampony bez SLS

Negatywne opinie na temat obecności sls w szamponach pojawiły się w latach siedemdziesiątych, kiedy do niektórych szamponów zaczęto dodawać laurylosiarczany etanoloaminy, które uwalniają rakotwórcze nitrozoaminy. Informacje te poparło wielu dermatologów z szanowanych ośrodków akademickich. W tym czasie producenci podjęli działania naprawcze, ale od tego czasu siarczany wiązały się z zagrożeniami dla zdrowia. Światowe organizacje zdrowia lub ich oddziały zajmujące się tym tematem, osiągnęły porozumienie co do tego, że obecne w szamponach siarczany są bezpieczne gdy są używane zgodnie z przeznaczeniem – i to dlatego na półkach sklepowych wciąż istnieją produkty z tymi związkami a nie tylko i wyłącznie szampon bez sls. [caption id="attachment_19814" align="aligncenter" width="300"]włosy po szamponie bez sls Włosy po szamponie bez SLS są wyraźnie zdrowsze[/caption]

Włosy kolorowe

Jeśli chodzi o kolorowe włosy, jednym z mitów, które prawdopodobnie słyszał już każdy, jest to, że szampon bezsiarczany jest lepszy, ponieważ nie usuwa koloru. Cóż, według wielu kosmetyczek, woda jest równie szkodliwa jak każdy inny środek czyszczący. Kiedy włosy stają się wilgotne, to puchną, trzon włosa otwiera się, a niektóre kolory wypływają – zauważyli naukowcy, którzy testowali siarczany na innych środkach powierzchniowo czynnych i nie zauważyli różnicy pod względem zanikającego koloru. Jednak chemik kosmetyczny Ron Robinson z Kalifornii zwraca uwagę, że siarczany mogą usuwać włosy z olejków eterycznych, które z kolei mogą być szkodliwe dla skóry.

Na koniec

Chociaż dobrze jest wiedzieć, że siarczany nie są tak straszne, jak się je maluje w kontekście włosów, to jednak mogą być dość niebezpiecznie i podrażające dla samej skóry. Siarczany mogą oczyszczać skórę z naturalnych olejków, co pozostawi ją suchą i podatną na najróżniejsze reakcje alergiczne. Kolejnym argumentem przeciw tym szamponom jest to, że kiedy dostaną się do oczu, sprawiają sporo bólu. A to nie jest przecież dla nich zdrowe. Dlatego o ile siarczany nie są aż tak niebezpieczne, jak twierdzą niektórzy, to jednak szampon bez sls jest zdrowszym i bardziej komfortowym wyborem.