Pytanie jaka szczoteczka do zębów dla dziecka to dylemat, przed którym stają wszyscy rodzice. Ich bardzo duża ilość na rynku czasem nie ułatwia wyboru najwłaściwszej. Z pewnością jednak jeżeli pamięta się o kilku podstawowych kwestiach, bez problemu można samodzielnie dokonać właściwego wyboru, nie oglądając się na reklamy producentów i zachwalanie własnych artykułów.

Pierwszym czynnikiem powinna być wielkość szczoteczki. Dla młodszych dzieci idealne są szczoteczki z główką wielkości 2 -2,5 cm. Pozwalają one bez problemu umyć małe ząbki, bez zbytniego podrażniania dziąseł maluszka. Gdy dziecko podrasta, można zmieniać szczoteczkę na większą, odpowiednio dostosowaną do wieku i wielkości zębów.

szczoteczki do zębów dla dzieci

Na wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów dla dziecka wpływ maja także kwestię związane z jej wyglądem. Zaokrąglone krawędzie szczoteczki to niemal obowiązek w przypadku, gdy mowa o szczoteczkach dla dzieci, dzięki temu nie ma ryzyka uszkodzenia dziąseł czy zębów. Poza tym dobrze jest sprawdzić, jak szczoteczka leży w dłoni. Powinna być odpowiednia dla rączki dziecka, jednak na tyle wygodna, aby rodzice bez problemu także mogli dość wygodnie wziąć ją w dłoń. Dzięki temu mogą pomagać dziecku w czyszczeniu ząbków. Rączka szczoteczki powinna być pokryta materiałem antypoślizgowym, co sprawia, że podczas higieny jamy ustnej nie wypadnie ona z dłoni. Nie można zapominać także o tym, aby miała odpowiednie włosie, powinno być miękkie, zbyt twarde bowiem może powodować podrażnienia, przede wszystkim dziąseł.

Kolejnym dylematem, który bardzo często dzisiaj mają rodzice to kwestia tego, czy zdecydować się na tradycyjną szczoteczkę, czy też lepiej kupić odpowiednio dostosowaną szczoteczkę elektryczną. Wielu specjalistów na różne zdanie odnośnie tego, jaka szczoteczka do zębów dla dziecka jest najlepsza, niektórzy uważają, że nie ma nic lepszego niż tradycyjna, pozwalająca dowolnie prowadzić szczoteczkę po zębach, inni zaś stwierdzają, że szczoteczki elektryczne doskonale, a na pewno lepiej niż tradycyjne są w stanie umyć zęby.

Jednak szczoteczka elektryczna dla dziecka musi być też starannie dobrana. Przede wszystkim nie może mieć zbyt dużej mocy, powinna czyścić zęby dość łagodnie, aby nie wywoływać podrażnień. Większość szczoteczek elektrycznych ma wymienne końcówki, muszą więc być właściwie wybrane. Nie można zapominać także o tym, że dzieci do mycia zębów znacznie bardziej zachęci kolorowa i wesoła szczoteczka, bez względu na to, czy jest to model tradycyjny, czy też elektryczny.