Czy rzeczywiście wykorzystujemy jeszcze w dzisiejszych czasach mapy? W dobie powszechnie funkcjonujących urządzeń elektronicznych wydają się zbędne. Okazuje się jednak, że czasami mogą być bardzo praktyczne. Wówczas z pomocą przychodzi mapnik. Szczególnie takie akcesoria przydają nam się, gdy wybieramy się w jakąś podróż turystyczną albo przygotowujemy się do szkolenia wojskowego. W takich okolicznościach bardzo często jesteśmy zdani tylko na siebie i na mapę, która powinna być właśnie skutecznie zabezpieczona.

Nawigowanie w starym stylu

Okazuje się też, że coraz większa ilość konsumentów korzysta z mapnika, bo jest to pewien trend modowy. Wracamy do sprawdzonych rozwiązań turystycznych takich jak klasyczna nawigacja. Z jakiego powodu? Przede wszystkim, aby się sprawdzić w trudnych warunkach. Survival jest przecież coraz częściej popularny w wielu zachodnich społeczeństwach. Ten dreszczyk emocji, gdy bardziej musimy polegać na naszym własnym działaniu i nie zdajemy się na urządzenie, rzeczywiście może sprawić nam bardzo dużo przyjemności. Okazuje się też, że z takim praktycznym mapnikiem możemy się wybrać w najdalszą wyprawę turystyczną. Coraz częściej można też spotkać turystów doświadczonych i amatorów na szlakach bieszczadzkich lub tatrzańskich, którzy właśnie korzystają z klasycznej mapy. Nie powinno być więc też dla nas dziwne, że takie akcesoria nawigacyjne powinny być odpowiednio zabezpieczone. Dzięki temu nie będą zniszczone ani przez deszcz, ani przez śnieg, a jak wiemy, w górach pogoda będzie się zmieniać z godziny na godzinę.

Jak usprawnić poruszanie się w terenie?Długie tradycje mapnika

Nie każdy też pamięta o tym, że z mapnika korzystano od wielu pokoleń. Przede wszystkim takie akcesoria przydawały się w sytuacjach ekstremalnych. Mamy tu na myśli chociażby działania wojenne. Mapa w takich okolicznościach była kluczowa, aby określić pozycję własnej armii lub nieprzyjaciela. Nie inaczej też jest, gdy uwielbiamy dalekie podróże w jakieś dzikie ostępy w Polsce lub za granicą. W takich okolicznościach koniecznie musimy wiedzieć, gdzie jest północ lub południe i ile nam drogi zostało, aby dotrzeć do punktu docelowego. Czasami też dzięki mapnikowi może być uratowane życie, gdy na przykład w takiej wyprawie ktoś będzie ranny, a szybko musimy dotrzeć na miejsce, gdzie będzie udzielona pomoc. Jak widać, takie akcesoria zawsze powinny się znaleźć w naszym inwentarzu, jeżeli wybieramy się w jakąś podróż turystyczną. Występują one też w bardzo różnych rozmiarach w zależności od tego, czy mamy ze sobą duże mapy i jak mają być rozłożone.