Kiedy Greg LeMond w 1989 finiszował na mecie Tour de France na pewno nie spodziewał się, że oto tworzy najlepszą reklamę produktu, który jeszcze wtedy nie istniał w powszechnej świadomości rowerzystów. Bo przecież nic nie przekonuje bardziej, niż zwycięstwo w najbardziej prestiżowym konkursie kolarskim na świecie. Dzisiaj z lemondki rowerowej korzystają zarówno profesjonalni kolarze, których interesuje polepszenie wyników, jak i amatorzy dłuższych rowerowych wypraw chcący odciążyć swoje nadgarstki.

Czym są lemondki rowerowe?

Lemondka to tymczasowa nakładka na kierownicę, która pozwala przede wszystkim na przyjęcie wygodniejszej i, co dla wielu osób ważne, bardziej aerodynamicznej pozycji. Pozwala także na tymczasowe odciążenie rąk, zwłaszcza w okolicach nadgarstków. A jest to miejsce bardzo silnie narażone na występowanie dyskomfortu podczas jazdy, jak również mikrourazów. Ciężar ciała oparty na nadgarstkach może prowadzić do bólów, dlatego zdecydowanie należy rozważyć możliwość odciążenia tych partii ciała, tym bardziej, jeśli jeździmy często i na długich dystansach. Warto jednak pamiętać, że nie powinno się korzystać z lemondek rowerowych podczas całej jazdy, ponieważ może prowadzić do dyskomfortu kręgosłupa. Jadąc na rowerze z wykorzystaniem lemondek przyjmujemy bardzo nachyloną i zgiętą postawę. Dlatego urozmaicajmy podczas jazdy przyjmowane pozycje i nie pozwólmy na zbytnie obciążenia.

lemondki roweroweO czym warto wiedzieć?

Lemondkę rowerową możemy kupić osobno i zamontować ją na kierownicy naszego roweru lub też zdecydować się na jeden ze zintegrowanych modeli. Pamiętajmy, że lemondka jest dodatkowym akcesorium. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele różnych typów lemondek rowerowych, dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy dzięki nim osiągnąć ̶ lepsze wyniki a może większy komfort podczas jazdy? Te pierwsze poznamy po tym, że będą umocowane niżej, co zwiększy naszą aerodynamiczność. Modele ułatwiające nam przyjęcie wygodnej pozycji i zmniejszające nacisk na nadgarstki ustawione są nieco wyżej. Producenci oferują lemondki rowerowe w cenach już poniżej stu złotych, ale wybierając element codziennego użytku warto zwracać uwagę przede wszystkim na wykorzystane materiały, możliwości regulacji a także masę (im cięższa lemondka, tym bardziej nas spowalnia). Jeśli chcemy być w pełni profesjonalni, lepiej rozejrzeć się po sklepach rowerowych i z akcesoriami rowerowymi, dla przykładu https://tricentre.pl/pol_m_Rower_Akcesoria-rowerowe_Lemondki-290.html.

Czy lemondka jest dla mnie?

Jest to rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy na rowerze jeżdżą często i intensywnie, którzy preferują długie dystanse, którzy chcieliby albo poprawić swój wynik, albo odciążyć swoje nadgarstki. Lemondki rowerowe mogą w znaczy sposób zwiększyć komfort jazdy rowerem, dzięki czemu ta stanie się jeszcze większą przyjemnością.