Soczewki kontaktowe pozwoliły osobom z różnymi wadami wzroku uwolnić się od okularów. Takie rozwiązanie doceniają szczególnie wielbiciele sportu – okulary już ich nie ograniczają. Soczewki kontaktowe są w pełni bezpieczne, nie wywołują podrażnienia oczu, a widzi się w nich nawet lepiej niż w okularach. Pozostaje pytanie – jakie soczewki wybrać? Zalecane jest, zwłaszcza przy aktywnym trybie życia, stosowanie soczewek jednodniowych, czyli na przykład Dailies Total 1. Ale co wziąć pod uwagę, kupując soczewki?

Na jakie parametry zwracać uwagę?

Nowoczesne generacje soczewek wykonywane są z przyjaznych dla oka materiałów silikonowych i hydrożelowych. Taki dobór materiałów spełnia dwa podstawowe zadania. Materiał hydrożelowy zapewnia odpowiednie nawilżenie. Zawartość wody w soczewce jest bezpośrednio związana z komfortem jej noszenia. Im bliższy ten parametr jest biologii oka, tym lepiej. W soczewkach jednodniowych Total 1 od Alcon zostało zastosowane innowacyjne, niespotykane w innych soczewkach, rozwiązanie gradientu uwodnienia. Zawartość wody we wnętrzu wynosi od 33% i rośnie do aż 80% na powierzchni, a jest to wartość bardzo zbliżona do poziomu nawodnienia oka. Drugą bardzo istotną kwestią, którą należy sprawdzić, decydując się na soczewki, jest tlenotransmisyjność, czyli przepuszczalność tlenu, która określa, ile tlenu dociera przez soczewkę do rogówki. Parametr ten ma kluczowe znaczenie dla zdrowia oka. Najwyższy współczynnik tlenotransmisyjności wśród soczewek jednodniowych wykazują Dailies Total 1.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać?Jaki rodzaj soczewek sprawdzi się najlepiej?

Istnieje wiele rodzajów soczewek. Podstawowy podział to soczewki twarde i miękkie. Twarde stosowane są w przypadku określonych dolegliwości, na przykład przy stożku rogówki. Natomiast miękkie, zdecydowanie popularniejsze, dzielą się ze względu na czas ich użytkowania. Wyróżnia się soczewki miesięczne, dwutygodniowe i jednodniowe. W przypadku soczewek o dłuższym czasie użytkowania należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i przechowywaniu. Pod tym względem wygodniejszym rozwiązaniem są soczewki, które zakłada się rano i wyrzuca wieczorem, jak w przypadku soczewek jednodniowych Total 1 od Alcon. Nie wymagają one pielęgnacji i regularnego czyszczenia.


Wybierając soczewki kontaktowe, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich właściwości, które decydują nie tylko o komforcie noszenia, ale również wpływają na zdrowie oczu. Soczewki kontaktowe powinny zapewniać oczom odpowiedni poziom nawilżenia i dostarczać do rogówki wystarczającą ilość tlenu. Oba te aspekty są realizowane przez Dailies Total 1. Należy również pamiętać, że soczewki powinny być zdejmowane na noc.