Nikt nie powiedział, że osoby niepełnosprawne nie mogą uprawiać sportu! Obecnie technologia produkcji sprzętu rozwinęła się na tyle, że w ofercie większości popularnych marek znajdziemy urządzenia pozwalające na to, by osoby niepełnosprawne mogły oddawać się w pełni swoim ulubionym dyscyplinom. Bohaterem dzisiejszego artykułu będzie rower dla niepełnosprawnych, który to jest wyjątkowym wynalazkiem, ponieważ jego zbudowanie musiało opierać się o wszystkie normy związane z bezpieczeństwem użytkowników oraz specjalne technologie pozwalające na obsługę.

Jak zbudowana jest taka maszyna?

Z roweru dla niepełnosprawnych mogą korzystać ludzie z różnymi chorobami. W tym przypadku wiele zależy od rodzaju oraz stopnia niepełnosprawności. Czasami osoba jest w stanie samodzielnie prowadzić i obsługiwać jednoślad, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest skorzystanie z tandemu, który będzie obsługiwany do spółki z osobą sprawna fizycznie. Najpopularniejsze są zdecydowanie trójkołowe rowery dla niepełnosprawnych, które mogą obsługiwać osoby bez nóg. Takowa dyscyplina wchodzi nawet w skład dyscyplin paraolimpijskich. Taka maszyna z powodzeniem może być obsługiwana przez osobę bez dolnych kończyn, ponieważ mechanizm napędzający, czyli korba i wysięgniki imitujące pedały, znajdują się na górze, dzięki czemu operator może nimi kręcić przy pomocy ramion. łańcuch w rowerze dla niepełnosprawnych

Sprzęt dostosowany do potrzeb

Jak już sygnalizowaliśmy, typ roweru dla niepełnosprawnych może być bardzo różny. W tym przypadku bardzo popularne jest wykonywanie sprzętu na zamówienie. Istnieją specjalne zakłady i przedsiębiorcy zajmujący się właśnie tego typu realizacjami. Co ciekawe wiele popularnych marek produkujących na co dzień dwukołowce, ma w swoich ofertach również rowery dla niepełnosprawnych. Ta bardzo budujący fakt, który pozwala aktywizować sportowo ludzi, którzy bez specjalistycznego sprzętu nie mieliby na to szansy. Bardzo często się zdarza, że na zakup roweru dla niepełnosprawnych, można dotrzymać nawet dofinansowanie ze specjalnych programów. Takie pojazdy posiadają nie tylko specjalny napęd, ale także nowoczesne systemy, które pozwalają zmienić przełożenie, dzięki czemu kręcenie korbą nie jest tak męczące i nie pochłania dużych zasobów energii. Dodatkowo dużą rolę w przypadku roweru dla niepełnosprawnych odgrywa system zabezpieczeń. Taka maszyna musi być stabilniejsza od zwykłego roweru i posiadać stosowne siedzisko. Tego typu rowery dla niepełnosprawnych bardzo często składają się z kilku części, które można w dowolnym momencie zdekompletować po to, by maszyna była łatwiejsza w transporcie i zmieściła się np. do bagażnika samochodu.