U osób powyżej czterdziestego roku życia bezsenność jest częstą przypadłością, a u ludzi w wieku emerytalnym - czymś wręcz typowym. Śpią oni dużo krócej, budzą się znacznie wcześniej i nie mogą już dłużej spać – te problemy z zasypianiem to kwestia zmian w organizmie. Czynnikiem, który reguluje długość i jakość snu u ludzi, jest wydzielany przez szyszynkę hormon – melatonina. Z wiekiem jego wydzielanie maleje. Na ilość wydzielanej melatoniny mają również warunki snu. Jeśli śpimy w dzień, bo na przykład pracujemy zmianowo, nie mamy wielkich szans na udany wypoczynek. Melatonina powstaje bowiem pod wpływem ciemności, a najwięcej jej wydobywa się z szyszynki w godzinach między północą a trzecią w nocy. Co robić, kiedy praca lub inne czynniki nie pozwalają nam jednak spać o tej porze?

melatoninaLeki na bezsenność z melatoniną

Dobrą alternatywą dla tradycyjnych, mocnych leków na bezsenność, po których sen nie daje takiego odpoczynku i regeneracji organizmu, jest syntetyczna melatonina stworzona na wzór tej, która naturalnie krąży w naszych żyłach. Jej zażywanie nie powoduje żadnych skutków ubocznych, takich jak otępienie, opóźniony refleks, brak możliwości prowadzenia pojazdów, nie można się też od niej uzależnić. Efektem stosowania melatoniny w tabletkach jest zdrowy sen, poprawa samopoczucia w ciągu dnia i zmniejszenie ilości przebudzeń w nocy. Dawkę melatoniny ustala się w porozumieniu z lekarzem, ponieważ dla każdego człowieka może ona być nieco inna – zwykle wystarczają ilości od 1 do 3 miligramów, jednak w niektórych przypadkach podawane jest 5 miligramów.

Dla kogo melatonina?

Leki na bezsenność z melatoniną szczególnie polecane są dla osób, które muszą pracować na zmiany, na przykład w nocy, albo dla takich, które często podróżują i przekraczają strefy czasowe, cierpiąc w efekcie na jet lag. Dlatego melatonina jest podstawowym wyposażeniem podróżnej apteczki podczas podróży do Azji czy Stanów Zjednoczonych. Nie poleca się stosowania jedynie kobietom w ciąży i karmiącym oraz podczas chorób autoimmunologicznych. W innych przypadkach przeciwwskazania nie istnieją.

Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie internetowej: http://www.melatonina.pl/