Aminokwasy, które posiadają rozgałęzione łańcuchy boczne są podstawą suplementacji podczas uprawiania różnych dyscyplin sportowych. W skrócie nazywane są BCAA (Branched Chain Amino Acids) i mają korzystne działanie na organizm sportowców. Niektórzy podkreślają, że aminokwasy dodają im energii, inni cenią je za wspomaganie regeneracji lub szybszy przyrost mięśni.
Bywają przypadki, że pomimo dużej ilości treningów i z pozoru dobrej diety, nasze ciało nie zachowuje się w taki sposób, jakiego oczekujemy. Zaczyna się zmęczenie, spadek ochoty na kolejne treningi i coraz trudniej jest zmobilizować się do aktywności. Jest to pierwszy objaw przetrenowania i złego ułożenia systemu ćwiczeń. Może również być spowodowane nieodpowiednim odżywianiem, które nie jest dopasowane do trybu życia i indywidualnych potrzeb organizmu. W takich momentach dietetycy zalecają przyjmowanie odżywek.
Aminokwasy rozgałęzione to cząsteczki, które mają bardziej skomplikowaną budowę w porównaniu z innymi aminokwasami. Składają się z grupy aminowej NH2 oraz karboksylowej -COOH. Pierwsza z nich jest zasadowa, druga zaś kwasowa. Wyróżnia je jednak łańcuch boczny, który jest dołączony do szkieletu molekuły. Jego budowa nie jest liniowa, ale rozgałęziona, co nadaje całej cząsteczce charakterystyczne właściwości. Aminokwasy rozgałęzione są egzogenne, a to oznacza, że nasze ciało nie potrafi ich wytwarzać, a zatem tego typu związki musimy przyjmować z zewnątrz - przez pożywienie i suplementy. Zrównoważona ilość białek w naszym organizmie jest ważna dla budowania masy mięśniowej, a także redukcji tkanki tłuszczowej i tłumienia zmęczenia po wysiłku.
Najczęściej występujące w odżywkach aminokwasy rozgałęzione to:
-
leucyna - zaliczana jest do ketogennych aminokwasów - uczestniczy w przemianach metabolicznych, które podobne są do tłuszczowych, jej obecność przyspiesza wchłanianie reszty aminokwasów, które przyjmujemy,
-
izolucyna - to jeden z ważniejszych składników białek mięśni człowieka. Jest niezbędna do tworzenia hemoglobiny, która transportuje tlen do wszystkich komórek ciała,
-
walina - jest odpowiedzialna za równowagę azotową w organizmie. Wpływa również na przemiany metaboliczne azotu.