Kuracje upiększające są obecnie niezwykle popularne. Możliwości techniczne spowodowały znaczny rozwój medycyny estetycznej. Większość zabiegów jest innowacyjna, co sprawia, że duża liczba kobiet, jak i mężczyzn decyduje się na takie kuracje. Profesjonalne zakłady oraz wykształceni lekarze posiadają duże możliwości, dzięki czemu zabiegi te są tak bezpieczne oraz efektowne. Osocze bogatopłytkowe jest często wykorzystywane w kuracjach upiększających. Jego właściwości przydatne są podczas leczenia wielu chorób, warto się o tym przekonać.

Co można rozumieć przez osocze bogatopłytkowe?

Można je także spotkać pod nazwą PRP, czyli Platelet Rich Plasma. Osocze jest koncentratem płytek krwi, w której znajduje się niewielka objętość osocza. Jest ono otrzymywanie podczas wirowania krwi, która pobrana została z żyły. Krew ta pobierana jest od pacjenta, bezpośrednio przed wykonaniem zabiegu. Proces ten może być wykonywanie jedynie w profesjonalnych gabinetach zabiegowych. Uważa się , że osocze bogatopłytkowe uwalnia siedem podstawowych czynników wzrostu. Wśród nich znajdują się trzy izomery PDGF, TGF-B1 oraz TGF-B2, VEGF, a także EGF. Osocze to zawiera również białka, które odpowiedzialne są za adhezję komórkową, czyli vitronektynę, fibrynę oraz fibronektynę.

W jakich sytuacjach stosuje się osocze bogatopłytkowe?

Osocze to ma bardzo szeroki zakres działania. Może być wykorzystywane w kuracjach upiększający, a także do zwalczania poważniejszych chorób. Jednym ze sposobów jest leczenie owrzodzeń oraz odleżyn, wchodzi to wówczas w zakres działań chirurgii ogólnej. Osocze może także brać udział w leczeniu stopu cukrzycowej oraz leczeniu chorób stawów, ścięgien, a nawet przyczepów, wtedy wchodzi w zakres ortopedii. Jeśli chodzi o zabiegi upiększające, to osocze wykorzystywane jest do regeneracji skóry dekoltu, dłoni, twarzy oraz szyi. Dlatego też, gdy zauważalne stają się oznaki starzenia, takie jak oczywiście zmarszczki, kurze łapki, bruzdy, czy fałdy można skorzystać z wartości osocza bogatopłytkowego. Innymi powodami do skorzystania z zabiegów może być zmęczona oraz wysuszona skóra, która posiada znaczne przebarwienia oraz niejednolity koloryt. Blizny są również częstą przyczyną korzystania z zabiegów z osoczem bogatopłytkowym. Zabiegi te mogą być także skuteczne w trakcie regenerowania się skóry po innych zabiegach medycyny estetycznej. Przeciwwskazaniami do zabiegu są z całą pewnością choroby krwi, nowotwory, laktacja, a także ciąża. Osoby, które stosują leki przeciwzakrzepowe, także muszą zrezygnować z zabiegów wykorzystujących osocze.