Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może źle czuć się po nocy spędzonej w normalnej pościeli. Najczęstszym powodem takiego złego samopoczucia jest po prostu alergia, która zwykle objawia się reakcją na wszechobecne roztocza kurzu domowego. Prócz tego oczywiście są jeszcze alergie na wypełnienia, np. pierze. W każdym z tych przypadków pomocne mogą okazać się poduszki antyalergiczne.

W zasadzie pościel antyalergiczna jest zazwyczaj wykonana ze specjalnych materiałów oraz wypełnień, które znacznie zmniejszają obecność roztoczu kurzu i powodują, że reakcje zanikają, jeśli stosujemy również inne zasady dbania o czystość. Wśród produktów do spania znajdziemy więc poduszki antyalergiczne, ale również pościele, pokrowce na nie, bieliznę pościelową czy nawet okrycia.

Dlaczego to ważne?

Kobieta śpiąca w antyalergicznej pościeliW każdych tekstyliach – a pościel zalicza się do tej kategorii – rozwijają się roztocza kurzu domowego. Naturalnie występują one oczywiście nie tylko tam, ale również na ludzkiej skórze. Niemniej ich duże nagromadzenie oraz sprzyjające warunki do rozwoju alergenów, między innymi niska temperatura prania, wysoka temperatura powietrza w domu czy niektóre materiały, z których są wykonane tekstylia, zwiększają ryzyko występowania alergii wziewnej. Pościel jest szczególnie istotna, bo spędzamy w niej nieruchomo nawet do kilkunastu godzin na dobę, a pozycja horyzontalna nie jest korzystna dla uzyskania dobrego przepływu powietrza. Roztocza kurzu powodują m.in. reakcję w formie kataru, który następnie wpływa na jakość naszego snu, znacznie go pogarszając czy czyniąc wręcz niemożliwym. Co więcej, każda reakcja alergiczna zwiększa ryzyko wystąpienia np. ataku astmy czy obniża odporność organizmu.

Jaka jest pościel antyalergiczna?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że najistotniejsze są poduszki antyalergiczne – dla wielu osób wystarczy, że poduszka ma odpowiednią formę, aby sen był dobrej jakości. To ważne szczególnie na wyjazdach, gdzie raczej nie możemy liczyć na pościel o cechach antyalergicznych i musimy zapewnić ją sobie sami. Poduszki antyalergiczne, ale również kołdry i inne elementy pościeli wykonane są ze specjalnych tkanin, które nie przepuszczają do wnętrza roztoczy i alergenów, a jednocześnie powodują usuwanie z wypełnienia powietrza oraz wilgoci. Co więcej, tego rodzaju pościel jest również przygotowana do wietrzenia i prania w wyższych temperaturach, co dodatkowo chroni przed alergenami. W ten sposób nawet wyłącznie poduszka antyalergiczna może ochronić dziecko albo dorosłego przed częstymi nawrotami objawów alergii.