Podstawą efektywnego treningu siłowego są nie tylko odpowiednio dobrane ćwiczenia, ale także, a może nade wszystko, odpowiednio zbilansowana dieta. Musi być to dieta zbilansowana nie tylko pod względem energetycznym, ale także pod względem doboru właściwej proporcji białek, węglowodanów i tłuszczy. Poza tym musi być to dieta bogata w witaminy i związki mineralne wspomagające pracę mięśni oraz w błonnik, który reguluje pracę układu pokarmowego. Ważny składnikiem diety każdej osoby pracującej nad wzrostem siły i masy własnych mięśni jest także kreatyna, czyli legalny środek anaboliczny, wpływający na przyspieszenie czasu potreningowej regeneracji, stymulujący wzrost mięśni oraz ich wytrzymałość.

Najczęściej stosowanym suplementem w diecie każdego kulturysty są różnego rodzaju odżywki białkowe, na przykład bardzo popularne w naszym kraju białka serwatkowe marki Protein Works. Białka serwatkowe są bogatym źródłem doskonale przyswajalnych aminokwasów egzogennych, które wspomagają naturalne procesy odbudowy i wzrostu mięśni ludzkiego ciała. Trudność w dostarczeniu do organizmu odpowiedniej ilości białek w naturalnych pokarmach, wymusza na osobach zajmujących się kulturystyką konieczność sięgania po tego typu odżywki. Jedną z alternatyw dla klasycznych odżywek białkowych są odżywki węglowodanowo-białkowe, które dostarczają organizmowi nie tylko budulca, ale także paliwa koniecznego do treningu, a zatem do pracy nad wzrostem siły oraz masy. Tego typu odżywki są zwykle stosowane na etapie budowania masy mięśniowej. Z kolei odżywki typowo białkowe lub wyodrębnione grupy aminokwasów stosowane są przede wszystkim na etapie rzeźbienia ciała.

Poza wspomnianymi odżywkami białkowymi, wyodrębnionymi grupami aminokwasów oraz węglowodanami, podstawowym uzupełnieniem diety osób zajmujących się kulturystyką są kompleksy witamin i minerałów, które regulują prawidłowy przebieg wielu naturalnych procesów zachodzących wewnątrz organizmu człowieka. Suplementy witaminowe Protein Works lub preparaty witaminowe innych znanych marek to dobry sposób na uzupełnienie niedoborów witamin, mikro i makroelementów, zwłaszcza wtedy, gdy podstawowa dieta sportowca jest uboga w świeże owoce i warzywa – najlepsze naturalne źródło takich substancji.

Inne suplementy diety stosowane w kulturystyce to m.in. kwasy omega-3, antyoksydanty czy tzw. spalacze tłuszczu, które wspierają proces redukcji wagi. Dużą skutecznością w tym zakresie cieszą się specjalistyczne suplementy wspomnianej już marki Protein Works. Dzięki ich unikalnej formule proces spalania tłuszczu jest maksymalnie efektywny i w mniejszym stopniu obciążający dla organizmu osoby odchudzającej się.