Dostępne w sklepach medycznych wkładki służą do leczenia schorzeń stóp. Ich zastosowanie jest bardzo ważnym elementem procesu zarówno samego leczenia, jak i późniejszej rehabilitacji i należy na to zwracać szczególną uwagę. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie wkładki, co przeprowadzone zostanie w sklepie medycznym. Jak się do tego przygotować? Wystarczy odpowiednie obuwie, które będzie zakryte. Oczywiście wkładki ortopedyczne można przekładać w późniejszym czasie również do innych butów, aczkolwiek najważniejsze jest to, aby ich rozmiar był zbliżony do tego, na którym początkowo wykonywany był pomiar.

wkładki ortopedyczne dla stóp

W przypadku jakich schorzeń stosuje się wkładki?

Najczęściej jest to płaskostopie poprzeczne albo podłużne. Ich zadaniem jest utrzymywanie stopy w poprawnej pozycji. Inne są wkładki ortopedyczne dla dzieci, u których stopa wciąż się rozwija. Inne są dla dorosłych, którzy nie mogą liczyć już na to, że ich deformacje naprawią się tak na prawdę same i bez ingerencji wkładek, lekarzy i zabiegów fizjoterapeutycznych. Kiedy należy zdecydować się na wizytę u specjalisty? Najlepiej od razu, kiedy zauważymy jakąkolwiek deformacje. To bardzo ważne, ponieważ im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym większe są szanse na całkowity powrót do zdrowia.

Leczenie opiera się na pięciu podstawowych zasadach

  1. Wkładki ortopedyczne,
  2. Wygodne obuwie z szerokim przodem,
  3. Ćwiczenia rozciągające tylną grupę mięśni goleni,
  4. Pielęgnacja skóry stopy,
  5. Operacja, która jest na szczęście ostatecznością.

Rodzicielska profilaktyka stóp

Na stan stóp szczególną uwagę powinni zwracać rodzice. To właśnie do nich należy obowiązek troski o stan zdrowia dzieci, dlatego żadnych zmian bagatelizować nie można. Świadomość rodziców jest znacznie większa niż ich pociech, które niestety na pewnym etapie rozwoju nie wiedzą czy ich stopy są prawidłowo zbudowane. Najczęściej poprzez podwichnięcie paliczków bliższych dochodzi do powstania palców młotkowatych, co jest jednym z najczęstszych "gratisów" do płaskostopia. Dodatkowe schorzenia występują niezwykle często. Efektem tego jest ból, trudność w doborze odpowiedniego obuwia i ogólne pogorszenie samopoczucia.

Wkładki ortopedyczne są podstawą w leczeniu. Ich funkcjonalność pozostaje niezmienna przez około rok od zakupu, więc nie jest to szczególne obciążenie budżetu. Ci, którzy jednak mimo wszystko zwracają uwagę na ceny powinni przestać, ponieważ zdrowie jest przecież wartością bezcenną, której nie da się przeliczyć na żadne wydatki, koszty i pieniądze. W zdrowie można tylko inwestować, a inwestycja zwróci się wielokrotnie.