W gabinecie stomatologicznym znajdziemy szereg wyspecjalizowanych urządzeń o niewiele mówiących nazwach. Pacjenci zwykle nie są zbyt dobrze zorientowani, co właściwie używane jest do zabiegów na nich wykonywanych, co znajduje się w gabinetach. Jednym z takich urządzeń jest tajemniczo brzmiący autoklaw, który tak naprawdę stosowany jest nie tylko w stomatologii, ale w całej branży medycznej czy nawet kosmetycznej.

Autoklaw to po prostu zbiornik, w którym wytwarzana jest para wodna. W warunkach bardzo wysokiej temperatury i jeszcze wyższego ciśnienia dezynfekowane i sterylizowane są narzędzia, opatrunki czy wszelkie przedmioty wielokrotnego użytku, stosowane podczas zabiegów. Autoklawy skutecznie zabijają bakterie w kilkanaście do kilkudziesięciu minut, co nawet przy zaledwie kilku kompletach instrumentów w gabinecie, pozwala na obsłużenie dużej liczby pacjentów każdego dnia.

[caption id="attachment_802" align="aligncenter" width="185"]Autoklaw stomatologiczny Autoklaw stomatologiczny[/caption]

Co istotne, najnowsze autoklawy stomatologiczne nie tylko dezynfekują, ale i suszą sprzęty. Pozwala to na jeszcze szybsze użycie narzędzi, rękawiczek, szkieł, czy opatrunków, tuż po ich zdezynfekowaniu są gotowe do działania. W razie potrzeb, można zakupić także autoklawy z kolorowym wyświetlaczem dotykowym, a nawet drukarką i portem USB, czy instalacją wodno – kanalizacyjną.

Stomatolodzy zdają sobie doskonale sprawę, że warto zainwestować w dobrej jakości autoklaw. Perfekcyjna sterylizacja znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań po zabiegu i daje pacjentom (ale i specjaliście) poczucie bezpieczeństwa.