Dla wielu osób kompletowanie akcesoriów kuchennych to banalnie prosta sprawa. Jednak w rzeczy samej wcale nie jest to taka błaha czynność, zwłaszcza jeśli zależy nam i na ich długiej żywotności, funkcjonalności oraz przystępnej cenie. Weźmy na przykład pod lupę kwestię doboru desek do krojenia.  Wybranie tej jednej jedynej może i nie byłoby zbyt trudne, o ile tylko jedna byłaby dostępna! W rzeczywistości jest ich o wiele więcej, dlatego też decyzja o wyborze tej jednej jest tak skomplikowana.

W dalszym ciągu u niektórych osób panuje przekonanie, że składniki do potraw można pokroić na obojętnie jakiej desce do krojenia. Z pewnością ten fakt wynika choćby z tego, że nie mamy pojęcia o tym z jak wielu materiałów są one wykonywane i w jak dużym stopniu mogą ułatwić nam codzienną pracę w kuchni.

Drewniane deski do krojenia są najczęściej spotykane w wielu polskich domach. Ten materiał idealnie nadaje się do krojenia ze względu na wiele właściwości, jakie posiada. Jedną z nich jest fakt, że miejsca po nacięciach z upływem czasu same się zasklepiają, dzięki czemu żywotność takiej deski, a także jej estetyczny wygląd wydłuża się o ładnych kilka, jak nie kilkanaście lat. Drugi jej atut to taki, że posiada właściwości antybakteryjne, co przy kontakcie z żywnością ma szczególne znaczenie.

Jeśli nasz wybór padnie na deskę drewnianą warto wziąć pod lupę jedną z najważniejszych właściwości, jaką posiada, a mianowicie twardość. Im drewno będzie bardziej twarde, tym lepiej dla jego użytkownika. Do produkcji drewnianych desek do krojenia używa się różnych drzew. Bardzo miękkie drzewa to topola, wierzba, świerk czy limba, nieco twardsze to brzoza, sosna czy olcha. Deski z lipy, sosny czarnej orzecha, cisu, buku, gruszy, akacji czy dębu będą charakteryzować się lepszą trwałością, podczas gdy niekwestionowanym liderem wśród rodzajów drzew o największej twardości będzie kokos, heban czy gwajak.

Deski do krojenia mogą być również wykonane z plastiku. Ich największym atutem jest możliwość mycia pod wodą przy użyciu dostępnych detergentów, które bez problemu można zmyć. Charakteryzują się również odpornością na temperatury. Niestety, w rowkach po nacięciach lubią rozwijać się bakterie, dlatego aby zminimalizować ryzyko ich powstawania warto używać kilku desek w zależności od potrzeby, np. białą deskę do warzyw, żółtą do surowego mięsa, a zieloną do owoców itp.

W ostatnim czasie dość popularne robią się deski do krojenia wykonane ze szkła. Wbrew pozorom są dość trwałe i zarazem niezbyt drogie. Bez problemów można je utrzymać w czystości i konserwować. Nie jest jednak wolna od wad – podczas krojenia twardszych składników może dochodzić do powstawania drobinek szkła. Poza tym zauważa się kiepską przyczepność noża do takiego podłoża, który lubi się ślizgać, co niekoniecznie jest bezpieczne dla użytkownika.

Deski do krojenia mogą być również wykonane z marmuru czy stali. Niestety tak jak w przypadku szkła, tak również i tu zauważa się słabą przyczepność noży do powierzchni. Dlatego, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo warto używać noży ceramicznych, które doskonale komponują się z deskami marmurowymi.