Sztanga to jedno z tych akcesoriów, które na siłowni są elementem niemalże obowiązkowym. Daje bardzo wiele możliwości jej zastosowania, oczywiście każdy powinien dopasować ją do swoich potrzeb. Można na nią nakładać odpowiednio dobrane obciążenie, które bardzo efektywnie potrafi zwiększać efekty treningu. Poza tym także sama sztanga bez obciążenia stać się może bardzo przydatnym i bardzo skutecznym sprzętem do trenowania.  Sztanga jednak musi być właściwie dobrana, aby trenowanie z nią było przyjemnością a nie problemem. Istotna jest przede wszystkim jej długość. Jeżeli ktoś jest wysoki, powinien wybrać nieco dłuższy gryf, gdyż wtedy o wiele wygodniej będzie mu prowadzić trening. Niższe osoby powinny wybierać nieco krótsze gryfy, należy sie także zastanowić nad tym, czy powinien on być prosty czy lepiej sprawdzi się tak zwany gryf łamany. Sztanga to bowiem gryf wraz z założonym na niego obciążeniem. Najlepiej, jeżeli kupuje się cały zestaw, wówczas jest pewność, że obciążenie bez problemu będzie pasować na wybrany gryf. sztanga

Kiedy używać i jak dobrać odpowiednią

Sztanga może być wykorzystywana nie tylko do ćwiczeń mających na celu rozwinięcie mięśni górnych partii ciała, ale doskonale także sprawdza się jako sprzęt do wzmacniania dolnych części. Przysiady czy wykroki z odpowiednio dobranym obciążeniem pozwalają dość szybko wzmocnić mięśnie nóg. Oczywiście ciężar sztangi powinien być dobierany do możliwości osoby ćwiczącej. Początkujący powinni skorzystać z pomocy trenera nie tylko przy dobieraniu właściwego ciężaru, ale także przy początkowych treningach. Chodzi o kwestię właściwego podnoszenia obciążenia, aby nie doprowadzić do kontuzji tylko efektywnie wzmocnić mięśnie. W siłowniach sztangi zazwyczaj znajdują się na specjalnych stojakach. Poza obciążeniami o różnorodnej wadze można tam także znaleźć różnorodne gryfy, które wykorzystuje się do ćwiczeń. Stojak pozwala na bezproblemowe założenie obciążenia na gryf oraz podniesienie sztangi ze stojaka.

Przyrząd uniwersalny?

Odpowiednio dobrana sztanga może z powodzeniem zastąpić wiele znajdujących się w siłowniach maszyn do ćwiczeń. Dlatego też jest jednym z tych sprzętów, który kupuje każdy, kto urządza własną przydomową siłownię. Ponadto były one stosowane znacznie wcześniej, niż wiele dostępnych w siłowniach sprzętów, bez problemu można więc znaleźć wiele planów treningowych, uwzględniających właśnie jej wykorzystanie do osiągnięcia jak najlepszych efektów. Połączenie ćwiczeń ze sztangą wraz z innymi sprawia, że w krótkim czasie można nie tylko widocznie zwiększyć mięśnie, ale także poprawić znacznie swoją kondycję fizyczną.