Choinka to nieodłączny element bożonarodzeniowej tradycji, zwłaszcza w rodzimym, polskim wydaniu. Święta bez efektownie ubranego drzewka dla wielu osób są po prostu nie do wyobrażenia. Na szczęście dziś nie ma najmniejszego problemu z zakupem drzewka ściśle dopasowanego do potrzeb konkretnej osoby. Wybierać możemy pomiędzy drzewkami żywymi, w doniczkach i ciętymi, a jeśli jesteśmy uczuleni na świerk lub jodłę, alternatywą mogą być dla nas sztuczne choinki. Wybór tego typu produktów jest dziś wręcz nieograniczony. Na zakup sztucznej choinki decydujemy się jednak nie tylko ze względów zdrowotnych, ale coraz częściej także ze względów czysto praktycznych. Kiedy zatem warto kupić sztuczną choinkę? Jakie zalety wiążą się z kupnem takiego drzewka?

Czy sztuczna choinka jest eko?

Dla wielu osób masowa wycinka choinek z okazji świąt to prawdziwe barbarzyństwo. Tego typu osoby chętnie sięgają po sztuczne choinki, uważając je za lepsze, bardziej ekologiczne rozwiązanie. Ostatecznie raz kupiona sztuczna choinka powinna służyć nam przez wiele kolejnych lat i w ten sposób możemy uratować od kilku do kilkunastu drzewek. Czy ten tok rozumowania ma sens, trudno oceniać, jeżeli będzie użytkowana przez dłuższy okres ma to swoje plusy.

sztuczne choinkiSztuczna choinka się nie sypie

To jedna z największych zalet sztucznego drzewka. Sztuczne choinki w całości wykonane są z tworzywa sztucznego i metalu, a zatem ich zapotrzebowanie na wodę jest zerowe. Taka choinka nie będzie gubiła igieł, co jest nieodłączną konsekwencją ustawienia w domu żywego, ale wcześniej ściętego drzewka. Oczywiście pewnym kompromisem może być kupno drzewka w doniczce. W tym jednak przypadku zwykle ograniczeni jesteśmy do małych drzewek, a poza tym musimy pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Przy sztucznej choince nie mamy żadnej roboty.

Cena ma znaczenie

Wybór sztucznej choinki w miejsce żywego drzewka ma uzasadnienie ekonomiczne. Sztuczne drzewka są znacznie tańsze od drzewek naturalnych, jeśli oczywiście weźmiemy pod uwagę czas ich eksploatacji. Kupując żywą choinkę najczęściej kupujemy ją na raz, na jeden roku. Jeśli zdecydujemy się na zakup sztucznego drzewka, które kosztuje dwa-trzy razy więcej niż żywa choinka, wciąż oszczędzamy. Po prostu sztucznego drzewka będziemy używać przez co najmniej kilka-kilkanaście kolejnych lat. Poza tym raz kupione sztuczne drzewko mamy zawsze pod ręką, dzięki czemu odpada konieczność corocznego poszukiwania żywej choinki, jej transportu do domu i ustawienia jej w stojaku, co zwykle zajmuje sporo cennego czasu.