Japonia nierozerwalnie kojarzy się z zieloną herbatą. To jeden z ulubionych napojów mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni, który jest znany od setek, a może i tysięcy lat. Jedną z jej odmian jest sencha.

To klasyczna, japońska herbata zielona, która ma wykwintny, delikatny smak i przyjemny aromat. Jest łagodniejsza od jej chińskich odpowiedników. Nazwę tego gatunku można przetłumaczyć jako "herbata duszona". Wszystko dlatego, że drobne listki herbaty są zwijane i suszone w czasie produkcji, a tuż po zbiorze są lekko podduszone. Herbata sencha produkowana jest w wielu odmianach.

herbata senchaNajwyższej kości herbata jest zbierana oczywiście ręcznie, jednak przeważnie używane są do tego maszyny lub mechaniczne nożyce. Tak jest po prostu szybciej i efektywniej. Pierwszy zbiór odbywa się od ostatnich dni kwietnia do mniej więcej połowy maja. Na niektórych plantacjach zbiór jest powtarzany co około 45 dni i cztery razy do roku, jednak przyjmuje się, że najlepsze jakościowo plony pochodzą z dwóch pierwszych. Czas zrywania liści wpływa także na smak i aromat naparu. Liście z pierwszego zbioru dają napój o delikatnym, subtelnym smaku, zaś z drugiego - mocny i silny, o charakterystycznym aromacie.

Obróbka liści jest dość podobna do produkcji klasycznej herbaty zielonej. Listki poddawane są działaniu pary wodnej i delikatnie przedmuchiwane za pomocą gorącego powietrza. Po tym etapie zostają porządnie wysuszone i zwinięte w cienkie ruloniki przypominające następnie igły. Uzyskany napar ma jasnozielony kolor.

Herbata sencha znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego, a zawarte w niej przeciwutleniacze (katechiny i taniny) wychwytują szkodliwe dla nas wolne rodniki, które przyspieszają starzenie, a nawet mogą powodować nowotwory. Herbata szczególnie zalecana jest diabetykom, ponieważ zawarta w niej goryczka reguluje poziom cukru we krwi. Dodatkowo pobudza wydzielanie żółci, pracę wątroby i redukuje tkankę tłuszczową, dlatego przyda się jako wsparcie podczas każdej diety odchudzającej.