Nie da się ukryć, że to właśnie brzuch jest tym miejscem, z którego większość osób pozbywa się tkanki tłuszczowej. Niestety, również na brzuchu narasta ona najłatwiej oraz najszybciej, co sprawia, że to właśnie ten obszar spędza sen z powiek głównie kobietom przed sezonem wakacyjnym, gdy w grę wchodzi plażowanie.

trening brzucha

Nieestetyczna oponka na brzuchu jest dodatkowo dość niezdrowa, zwłaszcza dla osób, które preferują aktywny tryb życia. Z tego powodu istotne jest, aby zadbać o zdrowie całego ciała poprzez spalenie tkanki tłuszczowej z tego obszaru. Jak to zrobić? Mamy kilka wskazówek.

Przyczyny oponek

Istnieje wiele przyczyn, dla których na brzuchu zbiera się tkanka tłuszczowa. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa dieta, bogata w wysoko przetworzone, tłuste i słodkie posiłki, które spożywane są dodatkowo nieregularnie oraz w bardzo dużych porcjach. Co więcej, również spożycie napojów gazowanych czy alkoholu może sprawiać, że tkanka tłuszczowa na brzuchu narasta. Drugim powodem, często będącym dodatkiem do tego pierwszego, jest brak aktywności fizycznej. Im mniej ruchu i więcej posiłków, tym często gorsze samopoczucie; jeśli do całości dochodzi stres, to może pojawić się specyficzna oponka tuż pod pępkiem, wskazująca na życie w silnych, długotrwałych nerwach.

Odpowiednie ćwiczenia

Trening brzucha można wykonywać samodzielnie, z trenerem personalnym albo podczas odpowiednich ćwiczeń w klubie fitness – w zasadzie wszystko zależy od tego, które rozwiązanie jest dla nas najbardziej korzystne. Ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej z brzucha są często związane z podnoszeniem nóg (w zwisie czy w leżeniu albo podparciu) oraz wykonywaniem skłonów zarówno w pozycji leżącej (czyli popularnych „brzuszków”), jak również w pozycji głową w dół. Przydatne są również rozmaite skręty tułowia, wykonywane również ze specjalnym obciążeniem.

Nie sam trening

Niestety, sam trening to jedynie część działań, które pozwalają na zrzucenie zbędnej oponki z brzucha. Brzuch jest miejscem, które jest najwrażliwsze na zmiany w naszej psychice czy odżywianiu, jeśli chodzi o jego formę i wygląd. Ważne jest więc, aby do życia wprowadzić również dodatkowe aspekty. Najpierw warto zadbać o to, aby ograniczyć w swoim życiu stres, który może być przyczyną wydzielania kortyzolu, a następnie odkładania tkanki tłuszczowej na brzuch. Nie warto również zajadać stresu czy prowadzić nieregularnego trybu życia – im bardziej regularne i niewielkie będą posiłki, tym lepiej dla naszego zdrowia. Dobrze jest dobierać składniki o niskim indeksie glikemicznym, bo nawet produkty light o ograniczonej podaży tłuszczów mają w sobie wiele cukrów, równie niekorzystnych dla zdrowia.