Przy zakupie komputera mobilnego zdecydowana większość osób zadaje sobie jedno bardzo ważne pytanie: Jaki rodzaj zamontowanej matrycy najlepiej wybrać. Na naszym rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli matryc i odpowiedzenie na te pytanie wcale nie jest zadaniem takim prostym jak mogłoby to się wydawać na pierwszy rzut oka. W chwili obecnej największą popularnością cieszą się błyszczące matryce do laptopów, chociaż z dnia na dzień matowe wyświetlacze zdobywają coraz większe zainteresowaniem.

Przy zakupie nowej matrycy do laptopów musimy pamiętać, że matryce to jeden z tych niewielu parametrów, które nie można do końca zrozumieć i co najgorsze, które nie można dokładnie opisać przy pomocy żadnych cyferek. W przypadku zakupu matryc do komputera mobilnego największe znaczenie mają nasze indywidualne preferencje. Jak łatwo się domyśleć znajdą się użytkownicy, którzy wolą ekrany matowe jak i również tacy użytkownicy, którzy z kolei bez żadnego zastanowienia wybiorą błyszczące matryce.

Największą zaletą matryc matowych jest oczywiście to że obraz będziemy mieć bardzo widoczny nawet w jasnych, mocno oświetlonych pomieszczeniach. Matowe matryce do laptopów są również zdecydowanie bardziej odporne na zabrudzenia i zdecydowanie mniej męczą nasze oczy. Matryce te są stosunkowo droższe w produkcji co oznacza, że w sprzedaży ich cena jest również wyższa.

Matryce błyszczące z kolei są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do zadań multimedialnych, pomimo też że męczą nasz wzrok. Matryce błyszczące dają nam bardzo ostre i soczyste kolory, ale należy pamiętać, że gorsze modele w jasnych pomieszczeniach mogą dawać nam nieczytelny obraz.