Czysty olej arganowy jest płynem w 100% naturalnym i roślinnym. Bez dodatków, w postaci naturalnej ma piękną, głęboką, bursztynową barwę oraz jest źródłem bogactw mineralnych, przez co jest wykorzystywany zarówno w kuchni jak i w kosmetykach, również dla alergików i osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Mimo, że jest bardzo drogi, gdyż do produkcji 1 litra oleju zużywa się aż 35 kg owoców arganii, to jego zużycie jest bardzo duże na całym świecie.

Właściwości oleju arganowego

Olej arganowyWłaściwości oleju arganowego są tak szerokie i zróżnicowane, że trudno się dziwić, że występuje w tak wielu produktach. W kuchni przede wszystkim jest świetnym źródłem kwasów omega, które w dodatku występują w idealnej proporcji. Ponadto jest płynem świetnie wspomagającym proces odmładzania skóry i jej ujędrniania. Olej arganowy świetnie sprawdzi się jako balsam, zwłaszcza dla alergików, gdyż nie zawiera alergenów. Przez swoją konsystencję bardzo szybko się wchłania nie pozostawiając tłustej warstwy, dzięki temu bez obaw można go stosować na skórę twarzy czy włosy. Zresztą jest bardzo popularnym dodatkiem do balsamów i odżywek do włosów. Dodaje się go także do maści na blizny, ponieważ świetnie ujędrnia, regeneruje skórę i likwiduje blizny. Każda kobieta doceni jego właściwości. Zarówno odżywi włosy po farbowaniu, czy zniszczone prostowaniem i innymi zabiegami fryzjerskimi, ale także przyspieszy ich wzrost. Podobnie działa także na paznokcie. Sprawdzi się również zamiast kremu nawilżającego do dłoni i stóp a nawet jako remedium na trądzik.

Olej arganowy w kuchni

Ten magiczny płyn jest również wykorzystywany w tradycyjnej marokańskiej kuchni. Bogaci mieszkańcy Maroka dodają go do potrawy zwanej amlou. Jest to rodzaj pasty do smarowania na pieczywo i placki. Zdecydowanie na jego dodawanie mogą sobie pozwolić tylko majętni ludzie, gdyż w czystej postaci jest bardzo drogi. Kiedy się go już posiada, można użyć zarówno do smażenia, pieczenia oraz zastępować nim każdy tłuszcz w kuchni. Jeśli jednak zdecydujesz się zakupić olej arganowy, to możesz zrobić to w tym miejscu: https://ecospa.pl/kategoria/oleje-i-masla/olej-arganowy/.

Uwaga na podróbki

Ze względu na cenę, niektóre firmy kosmetyczne, podają w składzie olej arganowy, ale jest to sztuczny olej arganowy, podróbka wyłącznie barwiona na bursztynowy kolor i pozbawiona wartości odżywczych. Kosmetyki z prawdziwym olejem arganowym będą miały odpowiednio wysoką cenę (100 ml olejku kosztuje ok. 50 zł), ponadto oryginalne kosmetyki arganowe posiadają zawsze certyfikat autentyczności. Nie można się zatem dać zwieść reklamie i barwie kosmetyków, które z oryginalnym płynnym złotem maroka, nie mają nic wspólnego.